Naukowy.pl

Ścisłe => Fizyka => Zadania => Wątek zaczęty przez: KW w Marzec 16, 2005, 10:26:05 pm

Tytuł: [Magnetyzm] Elektron wpadający w pole magnetyczne
Wiadomość wysłana przez: KW w Marzec 16, 2005, 10:26:05 pm
Witam
mam problem z zadaniami jak w temacie :(

Cytuj
1. Elektron o Energi E=10 keV wpada do jednorodnego pola magnet. pod kątem 30* do linii pola i porusza się po linii śrubowej o r=2cm. Znaleźć indukcję pola oraz skok linii śrubowej.


nie ma tu podanej masy czyli gdzieś musi sie uprościć (chyba), bo r=mv/qB, ale nie wiem co z tym dalej zrobić, poza tym nie wiem jak względnić ten kąt pewnie gdzieś trzeba walnąć sinus/cosinus

Cytuj
2. Deuteron i proton, po przejściu w próżni przez różnicę potencjałów 500V wpadają w jednorodne pola magnet. prostopadle do wektora indukcji magnet. Jaki musiałby być stosunek wartości indukcji, żeby cząstki zatoczyły ten sam promień.


jezeli deuteron to proton+neutorn to masa będzie 2x większa, a ładunki równe. Problem w tym , że nie wiem jak wyliczyć prędkość z podanego napięcia (wzór na promień j.w.)
Cytuj

3. Elektron przyspieszony rożnicą potencjałów 300 V porusza się wzdłuż prostoliniowego przewodnika z prądem w odległości 0,004 m od niego. Oblicz siłę działająca na elektron. I=10 A.


Myślę, że F=qvB ale skąd wziąć to v mając tylko napiecie?? B juz sobie policzę.

Cytuj
4. Miedziany pręt o masie 0,25 kg i długości 0,5 m zawieszono poziomo na dwóch równoległych jednakowej długości drucikach na jego końcach. Całość umieszczono w jednorodnym polu magnet. o indukcji = 0,5 T skierowanym pionowo do góry. Jeżeli przez pręt popłynie prąd to druciki odchylą się o 30*. Oblicz natężenie prądu i siłę naciągu drucików.

Tego nawet nie zacząłem robić bo na jutro mam jeszcze zad. z innych przedmiotów i bym czasowo nie wyrobil.

PLZ pomóżcie
chociaż jakaś mała podpowiedź zwłaszcza do tego skąd wziąć to v mając tylko napiecie??
liczę na was
z góry THX
Tytuł: [Magnetyzm] Elektron wpadający w pole magnetyczne
Wiadomość wysłana przez: dexter w Marzec 18, 2005, 01:40:04 pm
Jesli ładunek porusza sie w jednorodnym polu elektrycznem w ktorym roznica potencjalow wynosi U to jest przyspieszany i zyskuje energie kinetyczna rowna iloczynowi ladunku i roznicy potencalow (Ek=q*U) a poniewaz energia kinetyczna dana jest wzorem Ek=(mv^2)/2 to z tego rownania mozesz wyliczyc predkosc ladunku. Z tablic odczytujesz wielkosc ladunku i mase.
Tytuł: [Magnetyzm] Elektron wpadający w pole magnetyczne
Wiadomość wysłana przez: malygacek w Marzec 20, 2005, 10:24:35 am
co do pierwszego zadania to musisz rozlozyc predkosc na 2 skladowe z czego jedna bedzie rowna V1=V*sin30 (odpowiada za ruch po okregu) a druga V2=V*cos30 (odpowiada za ruch postepowy)  wtedy r=mV1/qB , stad wyliczysz B i okres jednego obiegu i ten czas podstawisz do predkosci V2 i policzysz skok.

Predkosc koncowa w innych zadaniach jest taka jak powiedzial dexter V=qU
Tytuł: [Magnetyzm] Elektron wpadający w pole magnetyczne
Wiadomość wysłana przez: KW w Marzec 20, 2005, 06:49:50 pm
THX  :)