Naukowy.pl

Ścisłe => Fizyka => Zadania => Wątek zaczęty przez: tatranek w Marzec 01, 2005, 12:38:07 am

Tytuł: [Astronomia] Najmniejszy promień pulsara
Wiadomość wysłana przez: tatranek w Marzec 01, 2005, 12:38:07 am
Muszę do wieczora 1.03 miec zrobione zadanie albo przynajmniej wiedziec jak je zerobic :
Przypuśćmy, że Słońce zapada się (tzw. kolaps) do pulsara. Oszacować najmniejszy promień pulsara i jego okres obrotu. Okres obrotu Słońca wokół własnej osi wynosi 25,38 dnia (1 dzien =  24 h)

jeśliby ktoś miał pojęcie będę wdzieczna
Tytuł: [Astronomia] Najmniejszy promień pulsara
Wiadomość wysłana przez: Mr_Maks w Marzec 01, 2005, 12:51:11 am
Witaj,

Pomocna w rozwiazaniu Twojego problemu moze okazac sie lektura  przede wszystkim tej strony (http://astro.jasiu.pl/gwiazdy.htm) oraz tego artykulu (http://www.fizyka.net.pl/index.html?menu_file=astronomia%5Cm_astronomia.html&former_url=http%3A%2F%2Fwww.fizyka.net.pl%2Fastronomia%2Fastronomia_oa5.html) a takze  tej ksiazki w wersji elektronicznej (http://www.wiw.pl/biblioteka/lowcyplanet_croswell/01.asp).

Na pierwszej stronie napisane jest m.in. tak:

Cytuj
Nie odrzucone wskutek wybuchu centralne części supernowej zaczynają znowu się kurczyć. Gdy ich masa przekracza 1,4 masy słoneczne, ciśnienie jest tak duże, że elektrony i protony zaczynają się łączyć, tworząc neutrony, które nie mają ładunku elektrycznego, a tym samym nie odpychają się wzajemnie i mogą znajdować się bardzo blisko siebie. Jeżeli masa gwiazdy nie przekracza 3 mas Słońca, kolaps zostanie powstrzymany i powstanie obiekt o średnicy około 20 km, zbudowany wyłącznie z neutronów. Jest to tzw. gwiazda neutronowa. Gęstość takiej gwiazdy jest olbrzymia i wynosi od 1014 do 1015 g/cm3. Oznacza to, że kostka o wymiarach 1cm x 1 cm x 1cm, zbudowana z materii takiej gwiazdy, ważyłaby na Ziemi 100 mln - 1 mld ton.

Gwiazdy neutronowe są źródłem promieniowania optycznego, radiowego, a także rentgenowskiego. Co więcej rotują z olbrzymią prędkością, dochodzącą do 700 obrotów na sekundę. Ponieważ promieniowanie gwiazdy neutronowej "wydobywa" się z określonego punktu na jej powierzchni, gdy ktoś znajdzie się w zasięgu wiązki promieniowania, odbiera charakterystyczne sygnały radiowe, powtarzające się w regularnych odstępach czasu, co 0,033 s do 3,8 s. Z tego powodu niektóre gwiazdy neutronowe są pulsarami, innymi słowy: każdy pulsar jest gwiazdą neutronową, lecz nie każda gwiazda neutronowa jest pulsarem dla danego obserwatora. Czas trwania pulsu wynosi maksymalnie 0,01 s.
Tytuł: [Astronomia] Najmniejszy promień pulsara
Wiadomość wysłana przez: tatranek w Marzec 01, 2005, 05:55:59 pm
wielkie dzięki za infoprmacje!!!!

[ Dodano: Wto 01 Mar, 2005 19:25 ]
Mam jeszcze jedno pytanie. Gwiazdy neutronowe sa zbudowane przede wszystkim z neutronów, które nie maja ładunku. Skąd więc birze sie wokół tych gwiazd tak duże pole magnetyczne, chociażby pulsary????
Tytuł: [Astronomia] Najmniejszy promień pulsara
Wiadomość wysłana przez: dexter w Marzec 12, 2005, 09:41:06 am
jesli plynie prad w przewodniku, to przewodnik tez jest elektrycznie obojetny a mimo to jest zrodlem fal elektromagnetycznych. Neutrony co prawda sa elektrycznie obojętne ale skladaja sie z 3 naladowanych kwarkow wiec wirujacy neutron moze byc zrodlem fali elektromag.