Naukowy.pl

Przyrodnicze => Geografia, Ochrona środowiska => Zadania => Wątek zaczęty przez: Piotrek P?atek w Luty 03, 2006, 07:53:22 pm

Tytuł: [geografia] Budowa geologiczna Europy
Wiadomość wysłana przez: Piotrek P?atek w Luty 03, 2006, 07:53:22 pm
Witam !
Mam wykonac prezentację o budowie geologicznej Europy, jednak nie mogę nigdzie znaleźć materiałów napisanych przystępnym językiem i jakiejś mapki.
Będę wdzięczny za jakieś linki i wszelkie porady dotyczące wykonania prezentacji, czyli od czego zacząć i co jest ważne, a co nie. (kl 3 gimnazjum)
Dziękuję i pozdrawiam[/tex]
Tytuł: [geografia] Budowa geologiczna Europy
Wiadomość wysłana przez: Przemek w Luty 05, 2006, 09:46:06 pm
Witam,
Mam w pewnej książce mapkę geologiczną Europy, niestety nie mam skanera poza tym mapka jest w żałosnej jakości.  W prezentacji powinieneś skupić się na podziale Europy na poszczególne jednostki tektoniczne zobrazowaniu ich położenia. Warto też wspomnieć o i ich budowie, rzeźbie terenu jaka dominuje w obrębie każdej z nich. Powiedzieć też można by o zmianie położenia i roli niektórych jednostek w ruchach górotwórczych. Jeśli chodzi o mapkę to prawdę mówiąc sam miałbym z tym problem, w internecie jakoś mi się nie nawinęła, aczkolwiek nie szukałem zbyt długo. Pewnie skorzystałbym z mapiarnii na swoim wydziale. Co gorsza podział regionalny Europy nie do końca zgadza się z geologią ale mogę go podać bo wydaje mi się bardziej przystępny:
1. Europa Północna
2. Atlantycka Europa Zachodnia
3. Prohercyńska Europa Środkowa
4. Alpy i otaczające zapadliska
5. Karpaty i otaczające zapadliska
6. Europa Południowa
7. Krym i Kaukaz
8. Europa Wschodnia (prekambryjska platforma wsch.-europejska)
9. Ural i Nowa Zemia

Jeszcze linki, trzeba w nich poszukać odpowiednich rzeczy:
http://prace.sciaga.pl/28399.html
http://prace.sciaga.pl/1907.html