Naukowy.pl

Humanistyczne => Archeologia, Antropologia, Etnologia => Zadania => Wątek zaczęty przez: sandra_snk w Wrzesień 26, 2007, 07:55:15 am

Tytuł: krótka notatka z 1 wojny światowej
Wiadomość wysłana przez: sandra_snk w Wrzesień 26, 2007, 07:55:15 am
mam napisać o ważniejszych wydarzeniach  z 1 wojny światowej , przywódcach państw trójprzymierza i trój porozumienia  o punktach W Wilsona o ważniejszych bitwach , nowinkach w broni konsekwencjach wojny z góry  dziękuje za pomoc
Tytuł: krótka notatka z 1 wojny światowej
Wiadomość wysłana przez: wymiennik w Wrzesień 26, 2007, 07:43:40 pm
Nie wiem czy wiesz, ale jest taki bardzo pomocny program zwany popularnie wyszukiwarką, np. google.
Na zachętę podam link do nieśmiertelnej Wiki - I WŚ (http://pl.wikipedia.org/wiki/I_wojna_%C5%9Bwiatowa)
Jak już dowiesz się ogólnych rzeczy, wtedy zawęź krąg poszukiwań i wpisz w google np. 14 punktów Wilsona.


wymiennik
Tytuł: krótka notatka z 1 wojny światowej
Wiadomość wysłana przez: sandra_snk w Wrzesień 27, 2007, 03:01:20 pm
widziałam te stronkę . nie potrzebuje tak rozwiniętego tematu jedynie bladziutki zarys i właśnie tego nigdzie nie ma
Tytuł: krótka notatka z 1 wojny światowej
Wiadomość wysłana przez: przem_as w Wrzesień 27, 2007, 03:26:43 pm
Ale ta strona ma Ci tylko pomóc w stworzeniu tego "bladziutkiego zarysu" :)
Wybierz tylko najważniejsze według Ciebie informacje skoro nie ma to być długie.

Powodzenia!
Tytuł: krótka notatka z 1 wojny światowej
Wiadomość wysłana przez: sandra_snk w Wrzesień 27, 2007, 08:23:07 pm
dzięki za starania  :wink:
Tytuł: krótka notatka z 1 wojny światowej
Wiadomość wysłana przez: Ascara w Październik 11, 2007, 04:48:18 pm
Polacy chcieli doprowadzić do międzynarodowego konfliktu, który doprowadziłby do poprawy położenia politycznego Polski. W programie Endecji z 1908r Dmowski uznawał, że o ile dla Rosji ziemie polskie są terytorium peryferyjnym, o tyle dla Niemiec utrzymanie ziem zaboru położonych "wewnątrz" państwa pruskiego, między Prusami właściwymi a Prusami Wschodnimi, jest kwestią "być lub nie być". Niemcy prowadzili w tym czasie politykę zwalczania polskości na wszystkich frontach: gospodarczym i narodowym. Gdyby jednak odnieśli zwycięstwo nie odebrałyby Galicji Austro - Węgrom. To ukazywało konieczność "postawienia na Rosję". Dla obozu narodowego, głoszącego hasło "wszechpolskości", bliska była idea zjednoczenia zaborów, a takie możliwości stwarzało tylko zwycięstwo Rosji. Dmowski również ukazywał tendencje do demokratyzacji Rosji, co mogło być spowodowane sojuszem z Francją - obrońcą sprawy polskiej.


Przeciwną orientację reprezentowały środowiska przyszłej lewicy niepodległościowej. Koncepcje, że w zbliżającym się konflikcie interesem Polaków jest poparcie A-W oraz Niemiec głosili działacze PPS - Frakcji Rewolucyjnej (J. Piłsudski), "Fronda" z Endecji, stronnictwa galicyjskie: PPSD, ludowcy i Polskie Stronnictwo Postępowe. Autonomia Galicji wyniosła ją do roli polskiego Piemontu (można było jawnie prowadzić szkolenie wojskowe młodzieży). Kolejne wydarzenia nie były jeszcze określone. Piłsudski planował, że odebranie Rosji ziem Królestwa może być początkiem polskiej państwowości. Było to przeciwstawienie się endeckiemu "zjednoczeniu" bez państwowości. Pozostali członkowie chcieli utworzyć "dwuzaborowy" człon monarchii Habsburgów.

Na przełomie XIX/XX w narastały konflikty międzynarodowe - dotyczyły poszerzenia posiadanych kolonii i sfer wpływów politycznych. Głównym agresorem były Niemcy. Posiadały one niewielkie kolonie w Afryce i Azji, co nie zaspokajało rosnących aspiracji politycznych i gospodarczych Niemiec. Rynki zbytu widziały we wsch i pd Europie i na Bliskim Wschodzie. Na drodze do władzy Niemcy napotykały sprzeciw Anglii, zaniepokojonej m.in. rozbudową floty niemieckiej, starania o uzyskanie wpływów na Bl. Wsch.