Naukowy.pl

Humanistyczne => Archeologia, Antropologia, Etnologia => Zadania => Wątek zaczęty przez: maniek w Grudzień 05, 2005, 08:01:51 pm

Tytuł: [Historia] Postanowienia
Wiadomość wysłana przez: maniek w Grudzień 05, 2005, 08:01:51 pm
Jeżeli moglibyście to napiszcie kilka : Jakie postanowienia były zawarte w traktacie Waszyngtońskim [ Postanowienia Traktatu Waszyngtońskiego]
Tytuł: [Historia] Postanowienia
Wiadomość wysłana przez: cactus w Grudzień 05, 2005, 08:24:10 pm
ludzie, czy wy nie umiecie korzystac z wikipedii??
o ktory traktat chodzi? o ten w 1871 czy ten z 1922 czy ten o NATO?

traktat waszyngtonski (1871):
traktat pokojowy wynegocjowany pomiędzy rządami USA, a Wielkiej Brytanii, kończący okres napięcia międzynarodowego, które datowało się od wojny secesyjnej oraz brytyjskiej okupacji Irlandii. Traktat rozwiązał takie sporne kwestie, jak roszczenia Alabamy, świńską wojnę, ataki Fenian na Kanadę i wiele pomniejszych kwestii. Traktat zainicjował także oficjalne stosunki międzynarodowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a nowo powstałą Kanadą. Kanada, reprezentowana przez jej premiera Johna Macdonalda była jedną ze stron negocjacji.

Traktat załatwiał roszczenia związane z działaniem okrętu Alabama (zobacz Roszczenia Alabamy), podejmując bezprecedensową decyzję poddania kwestii pod arbitraż międzynarodowy. Międzynarodowa komisja zebrana w Genewie rozstrzygnęła spór w 1872. Została także załatwiona sprawa Fenian. USA zobowiązały się do użycia swych wpływów, by uniemożliwić ataki na Kanadę sił paramilitarnych tej organizacji prowadzone z terytorium USA. USA nie zgodziły się jednak na przyznanie Kanadzie rekompensaty finansowej za szkody poczynione przez Fenian w czasie ataków jakie miały miejsce w 1867. Traktat akceptował także międzynarodowy arbitraż rozwiązujący północno-zachodni spór graniczny (zobacz świńska wojna) i regulował stosunki graniczne między USA i Kanadą.

traktat o NATO:
Traktat Północnoatlantycki zwany też Traktatem Waszyngtońskim, jest porozumieniem, na podstawie którego powstało NATO. Został on zawarty 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie, pomiędzy Belgią, Danią, Francją, Holandią, Islandią, Kanadą, Luksemburgiem, Norwegią, Portugalią, Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Włochami.

Traktat Waszyngtoński składa się z czternastu artykułów. Jego kluczowym elementem jest artykuł piąty, który mówi o tym, iż każdy atak na któregoś z członków NATO powinien być interpretowany przez pozostałe państwa członkowskie jako atak na nie same. Pomimo faktu, że artykuł ten obowiązywał przez okres zimnej wojny, kiedy państwa NATO spodziewały się ataku ze strony Związku Radzieckiego, nie został on wówczas zastosowany. Pierwszy raz, bezskutecznie, artykuł starały się wprowadzić do życia Stany Zjednoczone, po wydarzeniach 11 września 2001 roku.

traktat z 1922:
Po zakończeniu I wojny światowej w latach 1920 – 1921 toczyła się rozmowy w Waszyngtonie w sprawie ograniczenia flot wojennych państw na świeci. W rozmowach tych uczestniczyły: Stany Zjednoczone, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Japonia i Chiny. W dniu 6 lutego 1922 roku podpisano traktat waszyngtoński, na mocy którego dokonano określenia stosunek sił morskich poszczególnych państw. Ustalono w nim także, że okręty liniowe nie mogą mieć większego tonażu niż 35000 ton i dział głównych o kalibrze przekraczającym 406 mm. Traktat ten podpisano na okres 10 lat. Po jego wygaśnięciu próbowano przedłużyć czas jego obowiązywania i w 1930 roku podpisano w Londynie traktat londyński, który zezwalał Włochom na wybudowanie pancerników o łącznym tonażu 70000 ton.

W 1930 roku ówczesny generalny inspektor włoskiej marynarki wojennej (Regia Marine) gen. Umberto Pugliese zlecił opracowania 3 okrętów liniowych o tonażu 23000 ton, uzbrojone w działa główne kalibru 381 mm lub 406 mm. W 1934 roku zmieniono te założenia głównie w celu zapewnienia przewagi nad flotą francuską, która w tym czasie rozpoczęła budowę pancerników „Dunkerque” i „Strassbourg”. Jednostki włoskie miały mieć tonaż 35000 ton i być silniej opancerzone i uzbrojone niż francuskie. Zdecydowano się na budowę dwóch pancerników, które otrzymały nazwę „Littorio” i „Vittorio Veneto”. W 1937 roku traktat londyński nie został przedłużony wobec wyłamania się z niego Japonii, a także podjęciu zbrojeń przez III Rzeszę. Wtedy to Włochy zdecydowały się na budowę kolejnych dwóch pancerników tej klasy, które otrzymały nazwy: „Roma” i „Impero”. Ostatecznie tylko trzy z tych pancerników zostało ukończonych i wzięło udział w działaniach wojennych II wojny światowej. Natomiast pancernik „Impero” nie został nigdy ukończony. Pancerniki, z wyjątkiem pancernika „Roma”, przetrwały wojnę, lecz poniosły ciężkie uszkodzenia i ostatecznie wszystkie zostały złomowane pod koniec lat pięćdziesiątych.
Tytuł: [Historia] Postanowienia
Wiadomość wysłana przez: maniek w Grudzień 05, 2005, 08:43:17 pm
no chodzilo mi o ten traktat który odbył sie po 1 wojnie światowej ;] dzienki ;]