Naukowy.pl

Humanistyczne => Język polski => Zadania => Wątek zaczęty przez: zayl990 w Październik 12, 2009, 07:52:36 pm

Tytuł: Wypracowanie --> "Zbrodnia i kara"
Wiadomość wysłana przez: zayl990 w Październik 12, 2009, 07:52:36 pm
Jakie zmiany w psychice i życiu Marmieładowa spowodował nałóg alkoholowy i jakie miał skutki dla jego najbliższych? Rozważ problem na podstawie podanych fragmentów "zbrodni i kary". Wykorzystaj znajomość całej powiści Foidora Dostojewskiego.
  W powieści Foidora Dostojewskiego ukazany jest problem nałogu alkoholowego, który dotknął Marmieładowa i jego rodzinę. Siemion Marmieładow jest urzędnikiem, ma żonę i czwórkę dzieci. Po utracie pracy zaczyna on wpadać w wir alkoholowy. W tym czasie jego rodzina straciła jedynego żywiciela. Marmieładow nie potrafi wybrnąć z nałogu, nawet gdy dostaje następną pracę, porzuca ją i spada coraz bardziej na dno.
  Siemion Marmieładow ulega całkowicie alkoholizmowi. Usprawiedliwia się tym, że czym więcej pije tym bardziej cierpi. Bez alkoholu nie potrafi żyć. Nie boi się być bity przez własną żonę, lęka się jedynie jej oczu. Próbuje zapomnieć o własnym nieszczęściu. Traci on pozycję głowy rodziny, którą przejmuje Katarzyna Iwanowna, jego żona. Ona wychowuje dzieci, stara się uzyskiwać jakieś pieniądze na dom. Marmieładow potrafi wszystko sprzedać na alkohol, nawet żony pończochy. Jego najstarsza córka z pierwszego małżeństwa, Sonia poszła na ulicę, pracować jako prostytutka z żółtym biletem policyjnym. Marmieładow nie maił nic przeciwko, ponieważ był pijany. Pożyczał od niej ciężko zarobione pieniądze. Kiedyś uczył jej geografii i historii, ale sprzedał książki by pić. Dzieci Marmieładowa żyły w zimnym mieszkaniu. Były głodne i chore. Ojciec ich nie mógł im pomóc materialnie, ponieważ stoczył się na dno.Siemion jest w pewnym momencie stratowany przez powóz. Przechodził przez ulicę całkiem pijany "przejechali go na ulicy! Pijanego" co dowodzi, że żył w stanie upojenia. Jego rodzina bez względu na przeszłość przeżyła szok. Katarzyna Iwanowna wyprawiła mu pogrzeb oraz stypę na jego cześć.
  Siemion Marmieładow jest przykładem człowieka ze słabą wolą. Jak zaczął pić nie potrafił przestać. Cierpiał on, ale jeszcze bardziej jego rodzina, która była pozbawiona żywiciela i głowy rodziny. Nie potrafił poprzez nałóg powstrzymać nawet tragicznego losu swojej ukochanej Sonii.  


Jak coś źle to proszę o poprawę.
Z góry dzięki

[ Dodano: 14 Październik 2009, 17:27 ]
Widzę, że jakoś nie bierzecie tego forum na poważnie. Napisałem pracę i nie jestem do niej w 100% pewien co do jej poprawności i wydawało mi się, że dostanę tu jakieś wskazówki a tu du..