Naukowy.pl

Humanistyczne => Język polski => Zadania => Wątek zaczęty przez: kokos7 w Marzec 29, 2010, 08:30:03 pm

Tytuł: Poprawa Tekstu [dzieje miłości Winicjusza i ligii]
Wiadomość wysłana przez: kokos7 w Marzec 29, 2010, 08:30:03 pm
bardzo prosze o poprawki. (akapity, przecinki itd.) i bardzo bym prosił o jakies inne zakończenie bo wziąłem je ze ściągi a chciałbhym aby było inne a nie mam pomysłu


Winicjusz po raz pierwszy ujrzał Ligię w domu Aulusa Placjusza , który wychowywał dziewczynkę od najmłodszych lat. Winicjusz przebywał w domu u aulusa lecząc rany.Pewnego ranka zobaczył Ligię kąpiąca się w fontannie , wydawała mu się bardzo piękna.Kilka dni póżniej zwierzył sie Patroniuszowi że : "Nie chcę złota, nie chcę korynckiej miedzi ani bursztynu-chcę tylko Ligii".Nie mógł jej odkupić od Placjusza,bo nie była niewolnicą.Poprosił Wuja o pomoc , a ten umówił się z Neronem , że zabierze mu lige i odda Markowi.Neron uległ  namowom i wyprawił ucztę na którą zaprosił Ligię oraz Patrycjusza.Na uczcie Marek przesadził z alkocholem i chciał pocałować dziewczynę.Zachowywał sie zbyt brutalnie i gwałtownie co przestraszyło Ligię.Cezar postanowił oddać Winicjuszwoi Ligię na własność.Następnego dnia przyjechali po nią niewolnicy Patrycjusza.W drodze do domu przyjaciel dziewczyny -Ursus porywa ją z rąk niewolników Aulusa.Na wieść o tym Marka ogarnął szał, nie mógł zrozumieć jej zachowania. Jednak jego miłość była coraz silniejsza.Postanowił  ją za wszelką cene odnaleźć , tym bardziej ze, po rozmowie z Akte upewnił się ze Ligia także go kocha. Winicjusz uświadomił sobie , że nie może traktować Ligii jak zwykłą niewolnicę, ponieważ zdał sobie sprawe ze ona jest wyjątkowa.Gdy Ursus zranił Winicjusza , Ligia nie chciała aby go zabijał , wręcz się nim zaopiekowała.Jego pożądanie zmieniło się w odwzajemnioną miłość.Młodzi wyznali sobie miłość i zaręczyli się. Winicjusz zamieszkał u wuja, od którego dowiedział się, że oskarżono chrześcijan o podpalenie Rzymu. Młodzieniec wyruszył, by ratować Ligię. Niestety było już za późno, ponieważ dziewczyna była już w więzieniu , co gorsza: przeniesiono ją do więzienia Eskwilińskiego. W końcu na arenie pojawił się Urus, a za nim wszedł tur z Ligią przywiązaną do rogów. Ursus pokonał zwierzę, Marek zabrał ukochaną z rogów tura i ludzie domagali się ich uwolnienia. Cesarz nie miał innego wyjścia i cała trójka została ułaskawiona. Młodzi wyjechali na Sycylię, gdzie żyli w ciszy, spokoju i zapomnieniu.
Tytuł: Poprawa Tekstu [dzieje miłości Winicjusza i ligii]
Wiadomość wysłana przez: watroba1992 w Maj 06, 2010, 03:22:30 pm
Winicjusz po raz pierwszy ujrzał Ligię w domu Aulusa Placjusza, który wychowywał dziewczynkę od najmłodszych lat. Winicjusz przebywał w domu u Aulusa lecząc rany. Pewnego ranka zobaczył Ligię kąpiąca się w fontannie, wydawała mu się bardzo piękna. Kilka dni później zwierzył się Patroniuszowi, że "Nie chcę złota, nie chcę korynckiej miedzi ani bursztynu-chcę tylko Ligii". Nie mógł jej odkupić od Placjusza, bo nie była niewolnicą. Poprosił Wuja o pomoc, a ten umówił się z Neronem, że zabierze mu Lige i odda Markowi. Neron uległ namowom i wyprawił ucztę, na którą zaprosił Ligię oraz Patrycjusza. Na uczcie Marek przesadził z alkoholem i chciał pocałować dziewczynę. Zachowywał się zbyt brutalnie i gwałtownie co przestraszyło Ligię. Cezar postanowił oddać Winicjuszowi Ligię na własność. Następnego dnia przyjechali po nią niewolnicy Patrycjusza. W drodze do domu przyjaciel dziewczyny - Ursus porywa ją z rąk niewolników Aulusa. Na wieść o tym Marka ogarnął szał, nie mógł zrozumieć jej zachowania. Jednak jego miłość była coraz silniejsza. Postanowił ją za wszelką cene odnaleźć, tym bardziej że, po rozmowie z Akte upewnił się ze Ligia także go kocha. Winicjusz uświadomił sobie, że nie może traktować Ligii jak zwykłą niewolnicę, ponieważ zdał sobie sprawę, że ona jest wyjątkowa. Gdy Ursus zranił Winicjusza, Ligia nie chciała aby go zabijał, wręcz się nim zaopiekowała. Jego pożądanie zmieniło się w odwzajemnioną miłość. Młodzi wyznali sobie miłość i zaręczyli się. Winicjusz zamieszkał u wuja, od którego dowiedział się, że oskarżono chrześcijan o podpalenie Rzymu. Młodzieniec wyruszył, by ratować Ligię. Niestety było już za późno, ponieważ dziewczyna była już w więźieniu, co gorsze przeniesiono ją do więzienia Eskwilińskiego. W końcu na arenie pojawił się Urus, a za nim wszedł tur z Ligią przywiązaną do rogów. Ursus pokonał zwierzę, Marek zabrał ukochaną z rogów tura i ludzie domagali się ich uwolnienia. Cesarz nie miał innego wyjścia i cała trójka została ułaskawiona. Młodzi wyjechali na Sycylię, gdzie żyli w ciszy, spokoju i zapomnieniu.
Tytuł: Poprawa Tekstu [dzieje miłości Winicjusza i ligii]
Wiadomość wysłana przez: kasia_2404 w Maj 06, 2010, 03:25:45 pm
Temat trochę stary...