Naukowy.pl

Humanistyczne => Język polski => Zadania => Wątek zaczęty przez: Rochelle w Marzec 21, 2011, 10:21:21 pm

Tytuł: Deleksykalizacja/związki frazeologiczne w Mediach
Wiadomość wysłana przez: Rochelle w Marzec 21, 2011, 10:21:21 pm
Nie jest to tak do końca zadanie, a tym bardziej nie jest to zadanie domowe. Poszukuję bardziej bazy do napisania artykułu, Internet nie wspomógł wystarczająco, więc liczę na waszą pamięć.
Otóż:
Czy pamięta ktoś z was jakieś wybitne (śmieszne, głupie, godne zapamiętania) związki frazeologiczne stałe lub deleksykalizacje powstałe w mediach (zasłyszane w radio, telewizji, przeczytane w prasie)? Chodzi o przykład-cytat i jeśli ktoś pamięta, o okoliczności, w których pamiętne słowa padły :)

Będę wdzięczna za pomoc.
Tytuł: Deleksykalizacja/związki frazeologiczne w Mediach
Wiadomość wysłana przez: Kris w Marzec 26, 2011, 03:14:01 pm
Nie wiem czy miało to miejsce w mediach, ale jest to wielce prawdopodobne. Otóż, co to znaczy po najmniejszej linii oporu? Opór ma być najmniejszy, a linia niech będzie jaka chce :). Myślę, że wystarczy słuchać i czytać medialne wypociny z uczuleniem na wspomnianą deleksykalizację. Szybko się coś znajdzie, bo to tylko ludzie.

Przypomniał mi się jeszcze zwrot "kontynuujmy dalej" używany przez komentatorów sportowych przy powrocie w jakiejś dygresji, np. nt. sportowca.  Masło maślane.

Jak coś jeszcze mi się przypomni, to dam znać.
Tytuł: Deleksykalizacja/związki frazeologiczne w Mediach
Wiadomość wysłana przez: przem_as w Marzec 27, 2011, 08:07:39 pm
Nie wiem czy to podpada, ale jakiś z polityków mówił kiedyś o dwóch alternatywach, jako o dwóch możliwościach do wyboru, czyli jednej alternatywie ;)
Tytuł: Deleksykalizacja/związki frazeologiczne w Mediach
Wiadomość wysłana przez: Ascara w Marzec 27, 2011, 09:12:19 pm
Mnie bardzo razi: "w każdym bądź razie" - słyszane nie tylko w mediach, ale i tam, gdzie zwraca się (podobno) uwagę na poprawną polszczyznę...
Tytuł: Deleksykalizacja/związki frazeologiczne w Mediach
Wiadomość wysłana przez: Jakub_J w Marzec 28, 2011, 09:39:03 pm
Wspomniałaś, że Internet nie pomógł, więc pewnie na to również już wpadłaś i okazało się niewystarczające. Jeśli jednak tak się nie stało, być może jakimś źródłem inspiracji będzie dla Ciebie ,,wolska lingwistyka stosowana" - proponuję wpisać to w Google. Co prawda jest to zbiór ,,polityczny", ale jednak bardzo bogaty. Mam nadzieję, że na coś się przyda.