Naukowy.pl

Humanistyczne => Język polski => Zadania => Wątek zaczęty przez: Amadiss w Październik 08, 2006, 03:04:25 pm

Tytuł: [polski] wyznaczniki zaproszenia
Wiadomość wysłana przez: Amadiss w Październik 08, 2006, 03:04:25 pm
hey! potrzebuje pomocy w zwiazku z nielubianym językiem polskim. Musze napisac zaproszenie ale nie wiem co mam w nim uwzglednić. Proszę o wskazówki. Najlepiej piszcie na moje gg 6633010 bo nie wiem czy zajze tutaj dzisiaj a potrzebne mi to na jutro! Dzieki z góry :(
Tytuł: [polski] wyznaczniki zaproszenia
Wiadomość wysłana przez: idgi w Październik 08, 2006, 03:11:46 pm
Cytuj
Zaproszenie to użytkowa forma wypowiedzi, której zadaniem jest oficjalne zachęcenie adresata do wzięcia udziału w danej uroczystości, do przyjazdu w określone w zaproszeniu miejscu w określonym czasie. Zapraszani jesteśmy na różne spotkania rodzinne (śluby, wesela, chrzciny, I komunię itp.). Funkcjonują także zaproszenia na przysięgę pisane przez żołnierzy, zaproszenia na wystawy i wernisaże, zaproszenia na uroczystości wręczenia nagród. Można być zaproszonym na rozdanie świadectw, zjazd absolwentów, osiemnaste urodziny.
   1. Zaproszenie zawierać musi następujące informacje:
          * kto zaprasza;
          * kogo zaprasza;
          * z jakiej okazji;
          * gdzie i kiedy odbędzie się planowana impreza.
   2. Niekiedy nadawca zaproszenia prosi o potwierdzenie przybycia. Grzeczność wymaga, aby na taką prośbę odpowiedzieć jak najszybciej i zgodnie z prawdą. Jeśli nie planujemy wzięcia udziału w wesele, nie powinniśmy zwlekać z odpowiedzią.
      Czasem zamiast formułki "prosimy o potwierdzenie przybycia" nadawca używa skrótu R.S.V.P. (repondez s'il vous plait), który pochodzi z języka francuskiego i oznacza dokładnie to samo.
   3. W zaproszeniach, podobnie jak w liście, obowiązuje zasada pisania zaimków wielką literą - podobnie jak w liście (Ty, Ciebie, Panią, z Państwem, dla Was).
Tytuł: [polski] wyznaczniki zaproszenia
Wiadomość wysłana przez: Sotha Sil w Październik 08, 2006, 03:15:29 pm
Jak pisać... zaproszenie i inne (http://www.sciagi.szkola.net/?tree=4&id=14)
Tytuł: [polski] wyznaczniki zaproszenia
Wiadomość wysłana przez: Amadiss w Październik 08, 2006, 03:16:39 pm
dzia!