Naukowy.pl

Na początek => Problemy i propozycje => Wątek zaczęty przez: irkos w Luty 06, 2006, 12:30:03 pm

Tytuł: Prośba do Admina
Wiadomość wysłana przez: irkos w Luty 06, 2006, 12:30:03 pm
Sorki, że zwracam uwagę, ale wydaje mi się, że strona http://www.wiedza.servis.pl/haslo/Fenyloetyloamina zawiera małą nieścisłość.
Otóż chodzi mi o to, że na rysunku pt. "Możliwości podstawienia grup funkcyjnych" błędnie zamnieniono miejscami atomy węgla  α  i  β (R α  i R β ). I tak, jeżeli grupa funkcyjna (w tym przypadku grupa aminowa) znajduje sie na pozycji zewnętrznej, tzn. wiąże sie ze skrajnym atomem węgla w danym zwiazku chemicznym, to atom węgla ten nazywa się  α (inaczej pozycja 1). W tej sytuacji każdy następny atom tworzący łańcuch węglowy oznacza się kolejnymi literami alfabetu greckiego. A więc drugim w kolejności jest atom węgla  β  (inaczej pozycja 2). Tak więc, we wzorze fenyloetyloaminy (brak jakichkolwiek grup bocznych) grupa aminowa znajduje się w pozycji  α , a grupa fenylowa w pozycji  β .
W zwiazku z tym, korzystając z "Tabeli możliwych podstawień", oraz zamieszczonego na stronie rysunku "Możliwości podstawienia grup funkcyjnych" zbudujemy wzory zupełnie innych zwiazków chemicznych, niż te których nazwy podano (dotyczy tylko tych, które zawierają grupy boczne w pozycjach  α  lub/i  β ).

Nie wiem, czy powinienem pisać o tym do Admina tego forum, ale mam nadzieję, że moja wiadomość zwróci uwagę na zaistniały problem.
Dziekuję i pozdrawiam:)[/tex]
Tytuł: Prośba do Admina
Wiadomość wysłana przez: Mr_Maks w Luty 09, 2006, 11:20:51 pm
Witam,

Baza Wiedzy Servis.pl - www.wiedza.servis.pl - ma charakter mirrora Wikipedii (informacja o tym, wraz z linkiem znajduje sie w stopce kazdej podstrony). Ewentualne zmiany zatem nanosic mozna tylko z poziomu Wikipedii.