Naukowy.pl

Humanistyczne => Język polski => Prezentacje maturalne => Wątek zaczęty przez: andrzeje w Grudzień 14, 2014, 07:21:10 pm

Tytuł: Obraz władzy w różnych epokach - prezentacja
Wiadomość wysłana przez: andrzeje w Grudzień 14, 2014, 07:21:10 pm
Cześć.

Wybrałem temat: Obraz władzy w różnych epokach, uwzględnij kontekst historyczny.

Wstępnie wybrałem następujące lektury i myślę że będę się przy nich trzymać:
1. Ignacy Krasicki - Do króla
2. Pieśń o Rolandzie
3. Folwark Zwierzęcy
4. Makbet

Zamiast Folwarku mógłbym także zabrać Pär Lagerkvist - Karzeł, jednak wg mojego polonisty byłoby to trudne do przedstawienia. Przyznam się szczerze że wolałbym mieć jakiegoś pewniaka.

Szukam literatury przedmiotu do tych lektur, do każdej z nich znalazłem opracowanie z serii "Biblioteczka opracowań", czy może mi ktoś powiedzieć coś na temat jakości tych opracowań? Nasz polonista także chce abyśmy do każdej pozycji w literaturze podmiotu mieli dwa opracowania, czy może mi ktoś polecić jakieś ciekawe materiały związane z tymi lekturami?

Zastanawia mnie także czy powinienem uwzględnić coś związanego z danymi epokami, gdyż mam nawiązać do historii danej epoki.

Z góry dzięki za odpowiedzi
Tytuł: Odp: Obraz władzy w różnych epokach - prezentacja
Wiadomość wysłana przez: Ascara w Grudzień 16, 2014, 12:48:27 am
Myślę, że najłatwiej będzie odnaleźć opracowania ogólne danych autorów i w nich znaleźć odniesień do dzieł... Przykład - Leslie Dunton-Downer, Alan Riding, Szekspir, Hachette Livre, Warszawa, 2005.

Kilka tematów na forum traktowało o władzy, może będą Ci jakoś pomocne.
http://forum.naukowy.pl/prezentacje-maturalne/problem-wladzy-jako-temat-dramatu-antycznego-renesansowego-i-dwudziestowiecznego/msg120860/#msg120860
http://forum.naukowy.pl/prezentacje-maturalne/zadza-wladzy-i-slabosc-psychiki-ludzkiej-na-podstawie-wybranych-utworow-literack/msg104918/#msg104918
http://forum.naukowy.pl/zadania-73/co-szekspir-sadzi-o-moralnosci-wladzy/msg106082/#msg106082

Dzisiaj jestem tylko z doskoku, ale spróbuję na dniach rozejrzeć się za czymś konkretnym, co mogłabym Ci polecić. Pozdrawiam.