Naukowy.pl

Humanistyczne => Język polski => Prezentacje maturalne => Wątek zaczęty przez: Tusik w Marzec 26, 2009, 05:18:44 pm

Tytuł: Motyw Matki w literaturze. Omów na wybranych przykładach.
Wiadomość wysłana przez: Tusik w Marzec 26, 2009, 05:18:44 pm
Witajcie. Nie wiem czy dobry dział, ale mam nadzieję, że tak :) Matura tuż tuż, do wtorku muszę oddać bibliografię i tu pojawia się problem. Jest dużo książek i utworów, które mogłabym wykorzystać. Jak na razie wybrałam te:

Lit. przedmiotu:
-"Biblia" - Genezis (Księga Rodzaju) - postać Ewy jako pramatki
-"Do Matki" Adama Mickiewicza
-"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej
-"Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej
-"Spotkanie z matką" K.I. Gałczyńskiego
Lit. podmiotu:
-"Być Matką" Hanny Kwiecińskiej
-"Historia Matczynej miłości" Elishabeth Badinter
plus oczywiście słownik motywów literackich.

Swoją pracę chciałam przedstawić w kontekście matki dobrej i złej na przełomie kilku wybranych epok: starożytność, romantyzm, pozytywizm, dwudziestolecie międzywojenne. Nie wiem czy to dobry pomysł, bo nie wiem jak się wyrobię z czasem, w końcu to jest tylko 15 minut a ja bym miała tyle do powiedzenia! Nawet nie wiem czy literatura podmiotu może taka być, nie miałam pomysłu. Jakieś sugestie, rady? Proszę, pomóżcie :)


Aha, mam jeszcze pytanie odnośnie obrazów, cytatów do prezentacji multimedialnej. Czy muszę podawać jako literaturę przedmiotu autorów, tytuł, rok wydania obrazu, miejsce? Jest to konieczne?
Tytuł: Motyw Matki w literaturze. Omów na wybranych przykładach.
Wiadomość wysłana przez: kasieńka1990 w Marzec 28, 2009, 08:41:45 pm
po pierwsze pomylilas literature przedmiotu z literatura podmiotu. Literatura przedmiotu to te wszystkie slowniki inne teksty. Omawiana literatura to literatura pomiotu ;) i wlasnie do niej dopisalabym jeszcze Granice Nałkowskiej.
Tytuł: Motyw Matki w literaturze. Omów na wybranych przykładach.
Wiadomość wysłana przez: Tusik w Marzec 29, 2009, 02:39:08 pm
No tak całkiem możliwe :P ale to ten stres. Też myślałam o "Granicy" ale nie wiem właśnie jak to wszystko "skleić" razem... Masz może jakiś pomysł?
Tytuł: Motyw Matki w literaturze. Omów na wybranych przykładach.
Wiadomość wysłana przez: kasieńka1990 w Marzec 29, 2009, 02:48:44 pm
chcesz pisac o matce złej i dobrej... w granicy masz obydwa przykłady. Matka zła to matka matka Elżbiety, która po rozwodzie z jej ojcem wyszła ponownie za mąż, wyjechała i zostawiła córke... elżbieta pożniej popelnila te same błedy zostawiajac swoje dziecko teściowej po smierci meza (Zenona). Porównałabym ją z matka Baryki z "Przedwiosnia" - Jadwigą Barykową. Ta była troskliwa, kochająca, nawet uległa wobec syna. Wniosek z tego porównania jest taki, że zła matka daje zły przykład dziecku, które popełnia pozniej podobne błedy.. Dobra matka zawsze pozostawia w sercu dziecka slad milosci i ono predzej czy pozniej zacznie realnie myslec, zdawac sobie sprawe ze swoich bledow.
Tytuł: Motyw Matki w literaturze. Omów na wybranych przykładach.
Wiadomość wysłana przez: Tusik w Marzec 30, 2009, 06:09:38 pm
Dzięki serdeczne :)