Naukowy.pl

Na początek => Na każdy temat => Wątek zaczęty przez: TPJ w Październik 17, 2006, 01:24:22 pm

Tytuł: Akumulatory do odtwarzacza MP3
Wiadomość wysłana przez: TPJ w Październik 17, 2006, 01:24:22 pm
Chciałbym Was zapytać o akumulatorki AAA, a konkretniej o ich pojemności i jakość.

W chwili obecnej mam AAA Forever 850mAh oraz AAA GP 850mAh. Różnicy pomiędzy nimi, prawdę mówiąc, nie widzę. Różnicy w użytkowaniu, bo w cenie to była. Teraz zastanawiam się nad kupnem jakichś bardziej pojemnych. Na Allegro znalazłem AAA o pojemności nawet 1600mAh. Problem w tym, że jest tam oferta praktycznie nieznanych mi firm (Eyepower, StarPower, Maxx Cell itp.), a tych znanych (GP, Sanyo, Energizer, Duracell) praktycznie tam nie ma.

Pytanie oczywiście - warto inwestować w takie "nieznane" firmy? Z jednej strony strach, że człowiek kasę wywali, z drugiej strony w sklepach znalazłem markowe GP, ale o pojemności 1000mAh i za znacznie wyższą cenę. Więc może jednak nie warto przepłacać?

Akumulatorki ładuję około raz na tydzień, bo taką mam potrzebę. Więc raczej nie przejmuję się tym, czy można je ładować 1000 razy, 500 razy, czy może 100000000 razy...

Jak myślicie - opłaca się inwestować w markowy produkt, czy raczej kupić tańsze, ale bardziej pojemne "no name'y"? Ja w tej dziedzinie jestem po prostu zielony.

Pytałem już o to na innym forum, ale jakoś nikt nie dał żadnej sensownej odpowiedzi...
Tytuł: Akumulatory do odtwarzacza MP3
Wiadomość wysłana przez: Vonbeckham w Październik 18, 2006, 10:23:19 am
Nie kupuj nieznanych firm! Nie radzę, może dasz powiedzmy za 2 GB( ja mam taką creative ) i na Allegro kupisz taką za marne 200 zł, ale po tygodniu ( podaję przykład ) rozwali ci się. KJa za swoją 2GB z creative dałem około 590 zł. Ale się opłacało. Tylko moja to MP4. Ale mniejsza. Jeśli chcesz coś mieć porządnego, to lepiej kup znanej i dobrej marki. Decyzja należy do ciebie. Swoją drogą, ja bym nie kupował na twoim miejscu:D Tak gwoli wyjaśnienia:D A gwarancję dostaniesz przynajmniej?
Tytuł: Akumulatory do odtwarzacza MP3
Wiadomość wysłana przez: TPJ w Październik 20, 2006, 02:49:18 pm
Trochę informacji o akumulatorach i ładowarkach znalazłem na innym forum (http://www.cyberfoto.pl/#ogolne).

Tak krótko podsumowując wnioski, które wyciągnąłem po przeczytaniu kilku wątków ze wspomnianego forum:

1) Akumulatory

Nie warto jest kupować niczego kiepskich firm. Pojemności bywają "kosmiczne", ale to tylko bajki. Zdarza się, że akumulatory o nominalnie mniejszej pojemności, ale porządnych firm (GP, Energizer, ponoć też Varta i Huahnel /uwaga dla osób nieznających jęz. niemieckiego - ua to "a umlaut"/) działają dłużej, niż akumulatorki nieznanych firm (których pełno jest np. na Allegro), o nominalnie większej pojemności. Nie wspominając o tym, że akumulatorki markowe po naładowaniu znacznie, znacznie dłużej trzymają energię. Akumulatorki niemarkowe czasami już na drugi dzień są do bani.

Należy raczej unikać akumulatorów firmy Sanyo. Są bardzo dobre, ale na naszym rynku większość z nich (różne szacunki - od 80% po 95%) to podróby.

Nie ma sensu mieć dobrych akumulatorów i kiepskiej ładowarki. Kiepska ładowarka wykończy każdy akumulator.

2) Ładowarka

Dobra ładowarka kosztuje. Można zapomnieć o modelach za cenę poniżej 80 PLN.

Należy używać ładowarek procesorowych (impulsowych, z detekcją deltaV). Najlepiej, żeby miały funkcje rozładowywania akumulatorów i osobne kanały dla wszystkich akumulatorów.

Prąd ładowania nie powinien być zbyt duży, bo to może zniszczyć akumulatory. Prąd powyżej 500mA szybko wykańcza akumulatory niemarkowe.

Prawda jest taka, że ładowanie musi trochę potrwać. Szybkie ładowarki (stosujące duży prąd ładowania) naładują akumulatory szybko, ale nie do końca (poza tym to taki duży prąd ładowania wykańcza niemarkowe akumulatory). Jeśli akumulatory mają być naładowane do pełna (a to zwiększa ich żywotność), to po zakończeniu procesu ładowania należy je jeszcze jakiś czas w ładowarce potrzymać (przynajmniej kilka godzin).

Należy unikać ładowarek firmy Forever. Mają problemy z wykryciem momentu naładowania akumulatorów i potrafią sygnalizować ich naładowanie już po 15-20 minutach. Akurat to znam z własnej autopsji. Wprawdzie można po tym czasie wyjąć jeden akumulatorek i włożyć go ponownie, co wznawia proces ładowania, ale nie po to kupuje się ładowakę automatyczną, żeby co 15-20 minut sprawdzać, czy ładowarce znowu się coś nie odwidziało.

Jakie ładowarki są dobre? Spotkałem się z dwoma modelami: IC-8800 (droga, ale dobra) oraz MW 8168 GS lub GP.


To tak w skrócie. Informacje mogą nie być w 100% prawdziwe, bo to częściowo moja własna interpretacja tego, co przeczytałem.
Tytuł: Akumulatory do odtwarzacza MP3
Wiadomość wysłana przez: hWnd w Październik 20, 2006, 11:16:36 pm
Cytat: "TPJ"
Prąd ładowania nie powinien być zbyt duży, bo to może zniszczyć akumulatory. Prąd powyżej 500mA szybko wykańcza akumulatory niemarkowe.


Markowe też.

Dla ładowarek nieautomatycznych najlepiej i najoptymalniej trzymać się zasady 1/10. Czyli dla poj. 1000mAh dajemy ładowarkę z prądem 100mAh. Należy założyć sprawność ładowania na poziomie 70-80% więc do pełnego naładowania powinnyśmy ładować przez okres około 12 godzin.


Cytat: "TPJ"
Jeśli akumulatory mają być naładowane do pełna (a to zwiększa ich żywotność), to po zakończeniu procesu ładowania należy je jeszcze jakiś czas w ładowarce potrzymać (przynajmniej kilka godzin).


Wręcz przeciwnie.