Naukowy.pl

Matura => Matura: Pozostałe informacje => Wątek zaczęty przez: Ascara w Październik 23, 2011, 12:59:39 pm

Tytuł: Z czego możemy korzystać na maturze - czyli tablice.
Wiadomość wysłana przez: Ascara w Październik 23, 2011, 12:59:39 pm
Myślę, że warto wiedzieć, iż są wzory i wartości, których nie trzeba zapamiętywać. Każdy maturzysta - zapewne ku swojej wielkiej uldze - na egzaminie z matematyki otrzyma gotowe tablice z wzorami. Ta sama sytuacja dotyczy również fizyki. Należy tutaj wspomnieć, że w tablicach matematycznych są praktycznie wszystkie wzory, w fizycznych niekoniecznie - możliwe, że wiąże się to z faktem, że matura z matematyki jest obowiązkowa, z fizyki zaś nie. Maturzyści zdający maturę z chemii także mogą liczyć na wsparcie - otrzymują oni tablicę zawierającą: układ okresowy pierwiastków (z którego - jeśli uczeń potrafi się nim posługiwać - można wyciągnąć naprawdę wiele bardzo przydatnych informacji), rozpuszczalność wybranych soli i wodorotlenków w temperaturze  \fs 2t=25^o C (w przypadku wystąpienia innej temperatury w zadaniu rozpuszczalność powinna być wśród danych), elektroujemność wg Paulinga na podstawie układu okresowego pierwiastków, szereg elektrochemiczny metali oraz stałe dysocjacji wybranych kwasów w roztworach wodnych. Żadnych stałych, których nie ma w tablicach, nie wymaga się od ucznia, dlatego nie warto się ich uczyć na pamięć, jako że ona czasami zawodzi.
Zamieszczam tutaj owe tablice, aby można było się z nimi zapoznać jeszcze przed maturą - warto się z nimi "zaprzyjaźnić", by umieć się w nich zorientować, gdy przyjdzie już czas na zdawanie egzaminu. O wiele łatwiej pracuje się z pomocami, z których korzystało się wcześniej i nie trzeba ich szybko poznawać.
Na zakończenie dobra wiadomość także dla tych, którzy nie zdają matury z fizyki i chemii: z tablic można - oczywiście po otrzymaniu pozwolenia nauczyciela (są też tacy, którzy sami je podają) - korzystać także na sprawdzianach.

Uwaga!
Aby przyspieszyć ściąganie wzorów matematycznych, zmieniono konfigurację pliku. Stąd po wydrukowaniu wygląd stron będzie się różnić od tych, które będą rozdawane na maturze, jednak ich zawartość treściowa będzie taka sama.

Źródło: www.cke.edu.pl
Tytuł: Odp: Z czego możemy korzystać na maturze - czyli tablice.
Wiadomość wysłana przez: fatrki w Kwiecień 22, 2020, 05:15:41 pm
Tak, to prawda, że na maturze możesz korzystać z tablic, jakie dostarcza OKE. To jest naturalne i dziś niemal już wymagane. Wielu uczniów z nich korzysta także przed maturą, bo takie https://www.nowaera.pl/oferta-edukacyjna wydawnictwa zajmują się np.: ich wydawaniem.