Naukowy.pl

Techniczne => Technika => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: Kasia90 w Marzec 02, 2015, 09:12:41 pm

Tytuł: druk 3d
Wiadomość wysłana przez: Kasia90 w Marzec 02, 2015, 09:12:41 pm
Druk 3d może wydawać się nową technologią. Mimo, że od kilku lat rozwija się bardzo szybkim tempie i jest jedną z najbardziej rewolucyjnych nowych technologii, to jednak w rzeczywistości pierwsza drukarka 3d powstała jako komercyjny produkt ponad 30 lat temu. Dlaczego więc tak długo musieliśmy czekać na rozpowszechnienie się druku przestrzennego?
Aby odpowiedzieć na to pytanie powinniśmy cofnąć się do roku 1984, kiedy to Charles Hull opracował pierwszą technologię drukowania trójwymiarowego. Dwa lata później opatentował ją pod nazwą stereolitografia (SLA) i w założonej przez siebie firmie 3D Systems zaczął produkować pierwsze drukarki 3d. Hull nie musiał długo czekać na konkurencję. Już w 1988 r. Scott Crump wynalazł odmienny sposób drukowania polegający na osadzaniu topionego materiału (FDM). Rok później Crump również założył własną firmę – Stratasys. Co prawda pierwszą drukarkę (3D Modeler) Crump wypuścił na rynek dopiero w 1992 r., jednak i tak przez lata Stratasys był jedynym poważnym konkurentem dla 3D Systems.
Przez pierwsze dwadzieścia lat od wynalezienia druku przestrzennego technologią tą zajmowali się niemal wyłącznie profesjonaliści. 3D Systems i Stratasys sprzedawały swoje produkty m.in. ośrodkom badawczym, które znajdowały zastosowanie druku 3d np. w medycynie. Technologie opracowane przez założycieli wspomnianych firm były dość skomplikowane i drogie w użyciu. Drukarki kosztowały tysiące dolarów, a ich obsługa wymagała odpowiednich umiejętności i wiedzy. To z kolei skutecznie odstraszało nawet najbardziej zagorzałych sympatyków.
--------------------------------------------------------------------------------
Więcej czytaj na : http://domlab.pl/abc-druku-3d
Tytuł: Odp: druk 3d
Wiadomość wysłana przez: schwarzowa w Lipiec 19, 2018, 08:39:58 am
Aa wiecie o tym, ze w przyszłości mają powstawać nawet domy budowane w takich technologii 3D? Moim zdaniem jest to świetna inicjatywa. Była o tym mowa na konferencji IMPACT w Krakowie. Na stronie https://dariuszstasik.com/impact-krakow-2018-relacja/ (https://dariuszstasik.com/impact-krakow-2018-relacja/) jest pełna relacja z tego wydarzenia, polecam sobie przeczytać ;) Takie budownictwo 3D mogłoby naprawdę wiele spraw ułatwić ;) A Wy co o tym sądzicie?