Naukowy.pl

Społeczne => Szkolnictwo => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: przem_as w Lipiec 25, 2011, 08:31:47 pm

Tytuł: E-podręczniki w szokle
Wiadomość wysłana przez: przem_as w Lipiec 25, 2011, 08:31:47 pm
W ostatnich dniach zaskoczyła mnie wiadomość o wprowadzeniu e-podręczników do szkół: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/405044,MEN-chce-uczyc-z-epodrecznikow

Najbardziej zadziwia mnie to, że MEN nie precyzuje co myśli pisząc o elektronicznej wersji podręcznika. Jeśli mógłby to być zwykły PDF, który tak na prawdę jest już chyba e-bookiem, to pojawia się problem zabezpieczeń. Niezabezpieczony PDF bez problemu pojawia się na wszystkich chomikach itd.

Jak Wy patrzycie na obowiązek wprowadzenia e-podręczników? Chcielibyście się uczyć poprzez patrzenie w monitor?
Tytuł: E-podręczniki w szokle
Wiadomość wysłana przez: kamildvd w Lipiec 25, 2011, 08:43:47 pm
Dla mnie to bez sensu. Uczenie się na komputerze będzie mniej efektywne, bo prócz tego takie dzieciaki będą robiły masę innych rzeczy, choćby gadały na gg. Dochodzi też sprawa nadmiernej ilości promieniowania. Osobiście często korzystam z książek akademickich w pdfie,gdyż niektóre łatwiej dostać. Ale jak mam możliwość skserowania/kupienia książki to wolę to rozwiązanie.
Tytuł: E-podręczniki w szokle
Wiadomość wysłana przez: przem_as w Lipiec 25, 2011, 09:02:17 pm
Z doświadczenia wiem, że wydawcy mogą mieć z tym problem. Bo jak dystrybuować takie książki? Pozwolić na ograniczoną liczbę instalacji? Dać licencję czasową?
Technicznych problemów jest całe mnóstwo a już tworzy się projekty ustaw, które nakazują takie zmiany. Ciekawe czy nauczyciele są przy tym gotowi na takie zmiany, nikt im nie zapłaci za rozwiązywanie technicznych problemów. Nowych sytuacji można przecież wymyślać dużo więcej.
Tytuł: E-podręczniki w szokle
Wiadomość wysłana przez: kamildvd w Lipiec 25, 2011, 09:12:45 pm
Też stracą na tym drukarnie,bo przecież napisanie takiego e-booka nie jest problemem, nie trzeba x-razy tego drukować.
Tytuł: E-podręczniki w szokle
Wiadomość wysłana przez: Ascara w Lipiec 26, 2011, 12:11:09 am
Dla mnie to jest po prostu śmieszne.
Całkiem zaniknie już czytanie tradycyjnych książek. Następne pokolenia nie będą wiedziały, czym w ogóle jest książka.  :roll:
Tytuł: E-podręczniki w szokle
Wiadomość wysłana przez: Szymon Pitek w Lipiec 26, 2011, 09:01:20 pm
Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł. Czytniki e-booków i wszelkiej maści tablety są coraz lepsze i tańsze, więc czemu dzieciaki miały by z nich nie korzystać. W urządzeniu ważącym kilkaset gram można przechowywać wszystkie książki, z jakich uczeń będzie musiał korzystać w trakcie całej swojej edukacji.

A jeśli ktoś nie chce się uczyć, to tak samo może się głupotami zajmować w ławce, jak i przed komputerem, choć nauczanie zdalne to osobna sprawa. Zasadniczo, bardzo trudno jest przygotować materiał dla najmłodszych tak, by spełniał wszelkie wymagania pedagogiczne (pomijając fakt, jak tak na prawdę uczą nauczyciele, którzy są sporadycznie kontrolowani - szkolenie jest sprawdzane na każdym etapie powstawania). No i oczywiście kosztuje to masę czasu i pieniędzy - jeśli medium jest zdalne, to trzeba sporo zainwestować w dobrych grafików, coby dzieciak w ogóle oko na czymś takim zawiesił. A poza tym są jeszcze metodycy, programiści, dźwiękowcy, itp. itd.
Tytuł: E-podręczniki w szokle
Wiadomość wysłana przez: przem_as w Lipiec 27, 2011, 09:24:08 pm
Powszechne e-podręczniki są pewnie nieuniknione, ale wprowadzać je na siłę, poprzez tak ostre przepisy to chyba przesada. Już teraz pojawiają się wersje elektroniczne podręczników, więc to już się dzieje ;)
Tytuł: E-podręczniki w szokle
Wiadomość wysłana przez: Berna123 w Sierpień 01, 2011, 05:51:45 pm
Według mnie to nie jest dobry pomysł ale zgadzam się z przem_as, że jest to nieuniknione. Sama czasami korzystam z ebooków, ale tylko wtedy gdy książki nie mogę znaleźć ani w bibliotece ani w księgarni, a koniecznie chcę ją przeczytać.
Tytuł: E-podręczniki w szokle
Wiadomość wysłana przez: _Mithrandir w Sierpień 04, 2011, 11:22:54 pm
Po sobie wiem, że nauka przy komputerze nie sprzyja uczeniu się. Niby jest to wygodne, ale np. pogarsza wzrok (albo przynajmniej męczy). Kiedyś trzeba będzie odejść od tradycyjnych książek i zapomnieć o nich, bo nie można konserwatywnie unikać lepszych rozwiązań, ale regulowanie takich rzeczy ustawami to według mnie przesada. To powinno nastąpić samoczynnie, stopniowo, tak jak to było do tej pory.
Tytuł: E-podręczniki w szokle
Wiadomość wysłana przez: przem_as w Sierpień 05, 2011, 12:51:32 pm
Ja sobie myślę, że skoro książka w formie zbliżonej do obecnej przetrwała tysiąclecia, to przetrwa i erę komputeryzacji. No chyba, że decyzje polityczne wpłyną na opłacalność prowadzenia książek w takiej formie, na przykład przez zwiększone podatki.

Poza tym wyobraźcie sobie, że w każdej pracowni/sali chemicznej czy historycznej jest szereg komputerów dla uczniów z e-podręcznikami. Przecież w tym samym czasie być może na każdej lekcji miałyby być wykorzystywane e-podręczniki.
Tytuł: E-podręczniki w szokle
Wiadomość wysłana przez: _Mithrandir w Sierpień 14, 2011, 12:11:48 pm
Chodzi Ci o licencje na e-podręczniki?
Tytuł: Odp: E-podręczniki w szokle
Wiadomość wysłana przez: alicjazawadzka w Marzec 13, 2014, 12:15:41 pm
Post stary ale wyraże swoje zdanie bo mam co nieco do powiedzenia i jeśli ktoś wejdzie na ten temat kiedyś chce zeby zobaczył moją odpowiedz ;P Nauka z e-booków jest o tyle dobra że taki podręcznik może być interaktywny można załączyć do niego odnośniki do źródeł więc można je odrazu sprawdzić i poszerzyć swoją wiedz ena dany temat. A jeśli chodzi o samą nauke przy komputerze to fajna sprawa jest z tym ze słyszałam o programach gdzie np. umawiają się na skype z kimś z Londynu i rozmawiajają z nim po angielsku... jest to bardzo dobra praktyka a co do zarzutów że bedą robić mase innych rzeczy np. siedziec na gg przeciez mozna zablokować dostęp do wszystkiego co zbyteczne albo na odwrót udostepnić tylko to co ma być użyteczne
Tytuł: Odp: E-podręczniki w szokle
Wiadomość wysłana przez: sara90 w Styczeń 14, 2017, 03:44:55 pm
Moim zdaniem to powinna być dodatkowa opcja, dzięki temu np. można byłoby zostawiać książki w szkole, a w domu nadal mieć do nich dostęp.
Tytuł: Odp: E-podręczniki w szokle
Wiadomość wysłana przez: zuggot w Styczeń 24, 2017, 01:11:05 pm
Niestety dalej w tym kierunki chyba nic się nie ruszyło. Pomysł miał tyle zalet... Dlaczego z niego nie skorzystano?
Tytuł: Odp: E-podręczniki w szokle
Wiadomość wysłana przez: Nowakowski95 w Sierpień 26, 2017, 12:36:29 pm
Jestem pewen, ze w 2017 roku  kazdy uczen musi miec E-book albo tablet, przez te,ze to duza korzysc dla  jego zdrowia. Wiecej nie trzeba wysilac plecy z duza iloscia ksiag. Z innej strony, wiele osob traca motywacje uczyc sie, przeciez moga grac w cos prosto w szkole. Na przyklad, moj sasiad po lawce 4 lata po temu stale gral do tej gry http://www.panfu.pl/gry-kot-tom/ . Co z tym czynic nie znam.
Tytuł: Odp: E-podręczniki w szokle
Wiadomość wysłana przez: Skakanka w Wrzesień 20, 2017, 08:18:24 pm
Póki co nie ma w szkołach takich rozwiązań,a pozostały stare,dobre,drukowane podręczniki szkolne (https://aros.pl/)
każdego dnia dźwigane przez nasze dzieci.Całe szczęście,że szkoły podstawowe dostają podręczniki,ale co ze starszymi klasami,liceum,technikum czy im nie powinno się pomagać?
Pozostaje nam jedynie szukanie księgarni oferującej promocje na potrzebne  pomoce naukowe.