Naukowy.pl

Społeczne => Politologia / WOS => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: jeal w Marzec 13, 2010, 12:09:54 am

Tytuł: Kościół, a państwo
Wiadomość wysłana przez: jeal w Marzec 13, 2010, 12:09:54 am
Hej :) Tym razem chciałabym postawić tezę: Relacje Kościół-państwo w Polsce układają się bezkonfliktowo. Co o tym myślicie? :)
Ja myślę, że może teoria (Konstytucja) zakłada, że te stosunki są poprawne, ale w praktyce jest inaczej. Przykładem na to są np. PISowskie radio maryja, sprawa Alicji Tysiąc czy afera dot. m.in prezydenta z Częstochowie. Czy możecie mi poddać jeszcze jakieś pomysły dotyczące tego tematu? :)
Tytuł: Państwo kościelne a państwo świeckie w Polsce
Wiadomość wysłana przez: filemon w Lipiec 14, 2010, 10:10:14 pm
Państwo a kościół", to źle, moim zdaniem, postawiony temat.
Kościół to także państwo. Temat powinien być postawiony:
Państwo kościelne, a państwo świeckie w Polsce.
Wynika to z definicji państwa, która moim zdaniem brzmi:
Państwo to posiadacze dóbr, własności, talentów, świadomości.
W świetle tej definicji państwa są narodowe i religijne, indywidualne( jeden wielki właściciel) lub zbiorowe, zwane demokratycznymi. Państwa są zorganizowane( posiadają zorganizowany aparat władzy), lub niezorganizowane np. w postaci diaspory żydowskiej, która jest posiadaczem wielu dóbr i talentów oraz odrębnej świadomości, lecz nie posiada swej odrębnej zorganizowanej władzy, swego odrębnego terytorium lecz stawia na indywidualizm poszczególnych jednostek swego państwa.
Państwo Watykan w Polsce to posiadacze dóbr i talentów, oraz odrębnej świadomości opartej na ewangelii.
Posiada ono swą polską i międzynarodową hierarchię: w Polsce od prymasa, poprzez biskupów, księży i zakonników i zakonnicach, na zwykłych wiernych kończąc. Nad nimi czuwa namiestnik paieża w Polsce, ponieważ państwo Watykan jest państwem ponadnarodowym. Państwo Watykan w Polsce posiada swe wydzielone, choć rozproszone terytorium, którym zarządza administracja Watykańska złożona z wyższej hierarchii.
Oprócz państwa Watykańskiego, w Polsce, mieści się państwo złożone ze społeczeństwa patriotycznego Polski, oraz państwo złożone ze społeczeństwa obywatelskiego polskiego.
Te trzy państwa mieszczące się jednocześnie w Polsce konkurują ze sobą, bywa że współpracują, a bywa też, że toczą wyniszczającą Polskę, wojnę polsko - polską.
Tytuł: Kościół, a państwo
Wiadomość wysłana przez: rww w Wrzesień 07, 2011, 03:16:25 pm
Oprócz państwa Watykańskiego, w Polsce, mieści się państwo złożone ze społeczeństwa patriotycznego Polski, oraz państwo złożone ze społeczeństwa obywatelskiego polskiego.
Te trzy państwa mieszczące się jednocześnie w Polsce konkurują ze sobą,


Co rozumiesz pod pojęciem "Państwo"?
Tytuł: Kościół, a państwo
Wiadomość wysłana przez: filemon w Wrzesień 08, 2011, 10:32:25 am
Ludzkość uformowana jest piramidalnie. To znaczy, że można przedstawić Ludzkość graficznie w postaci piramidy. Przekrój piramidy  - ludzkości na płaszczyźnie to trójkąt równoboczny.
Jeśli w połowie wysokości ten trójkąt przetniemy linią poziomą, to mamy graficznie przedstawiony podział ludzkości na państwo i plebs. W górnej części usytuowane jest państwo, w dolnej, plebs.
Ludzkość ma wymiar nie tylko geometryczny, ale matematyczny(jest policzalna, podlega działaniom i prawom matematycznym), fizyczny, filologiczny, teologiczny i filozoficzny.
Podobnie jest z państwem. W każdej z tych dziedzin, państwo ma inny wymiar, inną też definicję.
Generalnie, państwo  to ludzie którzy na drodze ewolucji, wskutek doboru naturalnego osiągnęli wyższy poziom rozwoju i są w związku z tym wyżej sytuowani w piramidalnym układzie ludzkości niż plebs. Państwo - ludzie, to  posiadacze wszystkiego  czego nie posiada plebs, czego plebsowi brakuje.
Ludzie - państwo, generalnie różnią się między sobą i dzielą, jak dzieli się i różni  cała ludzkość: rasowo, nacjalnie, narodowo, narodowościowo, rodowo, rodzinnie i indywidualnie. Rodzina to państwo i pojedynczy człowiek, to też państwo, czyli Pan. Jest też państwo globalne, oraz państwa o globalnych aspiracjach.
Różni się  państwo terytorialnie,  światopoglądowo, ideologicznie, partyjnie, organizacyjnie, oficjalne i niejawne i pod każdym innym względem. Są też państwa przestępcze, religijne zorganizowane, zinstytucjonalizowane i nie(diaspora),  ekonomicznie, korporacyjne, związkowe, silne i słabe, rozwijające się i upadające, agresywne, podstępne, zaradne, oszczędne itp. itd.
łączy je jedno: Są posiadaczami. Kto jest posiadaczem w dodatnim tego słowa znaczeniu dóbr, talentów, skarbów, godności, własności, właściwości, ten zalicza się do szeroko rozumianego państwa.
Kto posiada majątek, zadłużony ponad jego wartość, lub nie posiada żadnych dóbr doczesnych, ten państwem nie jest, tylko jest plebsem.
Państwo szczerze swego dobytku na różne sposoby i dąży za wszelką cenę do jego pomnażania(aby nie spaść z wysokości państwa do niskości plebsu). Stąd państwo, najczęściej, jawnie, lub niejawnie się organizuje(mafia), ustanawia swoją władzę i gromadzi siłę(wojsko, służby), gromadzi środki(zbiera haracz, tacę lub podatki).
Bardzo często państwa ukrywają się pod różnymi postaciami, aby przetrwać, rozwijać się  i bogacić kosztem innych państw, lub plebsu. Stąd nie zawsze państwo oficjalne, które popieramy, które wydaje się "nasze" jest nasze, w ogóle jest faktycznie. Często za oficjalnym państwem, które jest państwem bankrutem, czyli plebsem, kryje się państwo faktyczne, które się bogaci i żyje dzięki ukryciu się za "państwem" oficjalnym. Tak jest w Europie, stąd permanentny "kryzys" "państw" narodowych opanowanych przez UE. Często też, celem państwa niejawnego, ukrytego, z drugiego planu, ukrywającego swą państwowość jest nie tylko bogacenie się, ale zniszczenie konkurenta, wręcz biologiczne unicestwienie. To się dzieje wokół nas, wystarczy zacząć rozróżniać państwa  które nas otaczają, które nami rządzą,  od plebsu.
Tytuł: Kościół, a państwo
Wiadomość wysłana przez: ?engol w Wrzesień 09, 2011, 10:50:28 pm
Cytuj
Przykładem na to są np. PISowskie radio maryja, sprawa Alicji Tysiąc czy afera dot. m.in prezydenta z Częstochowie


Na co to są przykłady?

Może uzasadnij gdzie dokładnie stosunki państwo-kościół są niepoprawne.

A co do tezy którą postawiłeś, to nie słyszałem o żadnych zgrzytach między tymi dwoma instytucjami.
Tytuł: Odp: Kościół, a państwo
Wiadomość wysłana przez: kogutka w Maj 27, 2020, 11:02:50 am
Skoro już mowa o kościele, to słyszeliście już o Instytucji ks. Piotra Skargi? Bądź w o innych instutucjach i stowarzyszeniach kościelnych? Jeśli nie,to uważam że jak najbardziej warto zainteresować się tym tematem. Na stronie mojej rodzinnej parafii http://wysokikosciol.pl/ znajdziecie rzetelne informacje na ten temat.