Naukowy.pl

Społeczne => Politologia / WOS => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: rww w Październik 24, 2005, 03:53:28 pm

Tytuł: Demokracja Ateńska
Wiadomość wysłana przez: rww w Październik 24, 2005, 03:53:28 pm
Czy w demokracji ateńskiej istniała/funkcjonowała opozycja  :?:
Tytuł: Demokracja Ateńska
Wiadomość wysłana przez: -=redas=- w Październik 25, 2005, 05:28:30 pm
z tego co sie orientuje to jaknajbardziej.
Tytuł: Demokracja Ateńska
Wiadomość wysłana przez: Raf w Wrzesień 29, 2006, 07:18:58 pm
No oczywiście! Władza ludu (=demokracja) w samej nazwie zawiera istnienie opozycji - pokaż mi grupę ludzi (pal sześć wielkość), gdzie wszyscy będą mieli takie same poglądy ;-)
Tytuł: Demokracja Ateńska
Wiadomość wysłana przez: Kontra w Luty 03, 2007, 01:13:10 pm
Opozycja ateńska istniała i działalność jej związana była z tzw. [dike] – sprawiedliwością społeczną,  równym stosowaniem prawa wobec wszystkich obywateli. Chodziło o to, że "demokratyczne" sądownictwo greckie opierało się w głównej mierze na prawie zwyczajowym, a wyroki wydawane były najczęściej na korzyść bogatszych obywateli - szlachty i arystokracji. Wynikało to z faktu, iż w składach sędziowskich zasiadali obywatele wykształceni wywodzący się tychże bogatszych sfer społecznych. Nie należy rownież zapominać że owa demokracja funkcjonowała w ramach ustroju niewolniczego :mrgreen: z czego również wynikały różnego rodzaju perturbacje w postaci buntów i innych przejawów sprzeciwu wobec władzy.

Demokracja ateńska miała charakter bezpośredni.  Lud czyli obywatele obecni na zgromadzeniu tworzyli prawo, wybierali (w większości przypadków wybór zastąpiono losowaniem) urzędników i poddawali ich stałemu nadzorowi. Nie znano pojęcia przedstawicielstwa - delegowania przedstawicieli do decydowania w imieniu ludu. Istotną gwarancją rzeczywistej demokracji - rządów całego ludu (pełnoprawnych obywateli) były: zasada wolności przemówień, zasada równości w zajmowaniu urzędów, dostępności do urzędów, zasada równości wobec prawa. :wink:  Naczelnymi zasadami ateńskiej demokracji były: wolność, czyli życie obywateli wedle własnego upodobania, w granicach prawa, równość obywateli wobec prawa( w praktyce różnie z tym jednak  bywało)  i w dostępie do udziału we władzy, harmonia, zgoda (jednomyślność) rozumiana jako poddanie interesów jednostkowych doboru całej społeczności, praworządność, czyli podległość obywateli prawom, które sami ustanawiali i mogli zmieniać.
Najistotniejszą różnicą miedzy obecna demokracja, a ateńską jest ustanowienie kategorii ludzi uprawniona do głosowania.  Demokracja w rozumieniu dzisiejszym byłaby  dla Ateńczyków nie do przyjęcia. Uważali  oni, że polityką mogą zajmować się jedynie osoby zasobne finansowo. Patrząc na to co się dzieje u nas chyba mieli rację. Zresztą, na temat demokracji ateńskiej można pisać tomy.

PS.
Należy jednak pamiętać, że demokracja ateńska nie była pierwszą w strożytnej Grecji. Przed nią istniała demokracja w ramach  niewolnictwa, o czym się często zapomina lub mniej mówi, w polis Mytilene na wyspie Lesbos.
A tak miedzy nami mówiąc,
cóż to za demokracja,
skoro równocześnie istniało niewolnictwo i pogarda dla ubogich mas społecznych.

Pozdr ....
Tytuł: Demokracja Ateńska
Wiadomość wysłana przez: rww w Luty 05, 2007, 07:25:37 pm
Cytat: "Kontra"

Naczelnymi zasadami ateńskiej demokracji były: wolność, czyli życie obywateli wedle własnego upodobania, w granicach prawa, równość obywateli wobec prawa( w praktyce różnie z tym jednak  bywało)  i w dostępie do udziału we władzy, harmonia, zgoda (jednomyślność) rozumiana jako poddanie interesów jednostkowych doboru całej społeczności, praworządność, czyli podległość obywateli prawom, które sami ustanawiali i mogli zmieniać.


Czy z tego wynikałoby, że wybory były jednogłośne, że nie wybierano większością głosów tylko jednomyślnie?

Jak dochodzona to takiej jednomyślności?
Tytuł: Demokracja Ateńska
Wiadomość wysłana przez: cactus w Luty 05, 2007, 08:50:39 pm
Cytat: "Kontra"
cóż to za demokracja,
skoro równocześnie istniało niewolnictwo i pogarda dla ubogich mas społecznych.

teraz tak jest na całym świecie. po prostu demokracja to kulawy ustrój
Cytat: "rww"

Czy z tego wynikałoby, że wybory były jednogłośne, że nie wybierano większością głosów tylko jednomyślnie?

nie, musiała być większość przynajmniej jednoosobowa. dlatego zwoływano głosowanie i w nim brało udział 501, 1001, 1501 lub coś w tym stylu, prawowitych ateńczyków.
Tytuł: Demokracja Ateńska
Wiadomość wysłana przez: Kontra w Luty 06, 2007, 04:50:13 pm
Często mylone są dwa pojęcia,
a mianowicie jednomyślność i jednogłośność.

Jednomyślność oznacza , że nie ma głosów sprzeciwu wyrażanych w sposób oficjalny,
co wcale nie oznacza, że wszyscy z pomysłem muszą się zgadzać.
Masz inne zdanie to siedź cicho , a milczenie odbierane jest jako wyraz zgody.
Zresztą, w Polsce szlacheckiej też obowiązywała jednomyślność oraz sprzeciw w postaci liberum veto. A dzisiaj ? A dzisiaj, jednomyślność obowiązuje przecież w Unii Europejskiej. Ułomność tej zasady polega na tym, że zachowanie członka danej zbiorowości często związane jest z podporządkowaniem się grupie  w obawie,
że gdy wyrazi własne, odmienne zdanie, to  przestanie być akceptowany przez zbiorowość.

Jednogłośność - nie oznacza wcale, że wszyscy mówią jednym głosem,
jak to czesto mylnie podaje się w mediach. Oznacza,  że dana kwestia zyskała poparcie jednym głosem więcej. Np. głosowało 401 posłów z czego 201 było za, a 200 przeciw.
Jednogłośność w parlamentach tak naprawdę występuje dość rzadko.

Pozdr ...