Naukowy.pl

Społeczne => Prawo => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: cuwuw w Lipiec 25, 2009, 08:25:21 pm

Tytuł: Stopień naukowy a tyt. zawodowy mgr inż. arch.
Wiadomość wysłana przez: cuwuw w Lipiec 25, 2009, 08:25:21 pm
Witam

Rozporzadzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 23 lipca 2004 w sprawie rodzajów dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzorów dyplomów wyróżnia następujące tytuły zawodowe uzyskiwane po studiach wyższych:
-magister
-magister inżynier
-magister inżynier architekt
-magister sztuki
-lekarz
-lekarz dentysta
-lekarz weterynarii
-magister pielęgniarstwa
-magister położnictwa
-inżynier
-inżynier architekt
-licencjat
-licencjat pielęgniarstwa
-licencjat położnictwa.

Wydaje się więc oczywistym, że magister inżynier architekt jest odrębnym tytułem i nie jest to magister, który jest też inżynierem architektem, jest to cały tytuł magister inżynier architekt.

A więc skoro mgr inż. arch. jest odrębnie istniejącym tytułem i nie funkcjonuje jako zrost mgr + inż. arch. to jeśli ktoś, kto skończył studia jednolite magisterskie z architektury i urbanistyki uzyska stopień naukowy doktora to wydaje się niewłaściwe aby podpisywał się dr. inż. arch., logika wskazuje, że powinien podpisywać się dr mgr inż. arch. To z kolei jest niespotykane i raczej budzi spore wątpliwości.

Jak więc tak naprawdę powinno być?

Inna kwestia.. Czy jeśli ktoś ma np. doktorat z matematyki i tyt. inżyniera z mechaniki samochodowej to może podpisywać się "dr inż."?
Tytuł: Stopień naukowy a tyt. zawodowy mgr inż. arch.
Wiadomość wysłana przez: Kris w Lipiec 25, 2009, 08:44:38 pm
Zgodnie z tym http://www.zielenpolska.pl/data/file/Rozporzadzenie_z_19_grudnia_2008_r._zalaczniki_128.pdf absolwentom studiów II stopnia na kierunku architektura i urbanistyka nadaje się tytuł mgr inż. architekt. Czyli jeśli taka osoba zrobi jeszcze doktorat, to będzie mogła honorować się tytułem dr inż. architektury.

[ Dodano: 25 Lipiec 2009, 20:46 ]
Co do drugiej kwestii, to uważam, że takie połączenie nie powinno mieć miejsca, gdyż sugeruje, że dana osoba jest doktorem i inżynierem w jednej dziedzinie.
Tytuł: Stopień naukowy a tyt. zawodowy mgr inż. arch.
Wiadomość wysłana przez: cuwuw w Lipiec 25, 2009, 10:54:21 pm
Cytat: Kris
Czyli jeśli taka osoba zrobi jeszcze doktorat, to będzie mogła honorować się tytułem dr inż. architektury.

No tak, ale taka osoba nie jest (moim zdaniem) w rozumieniu prawa inżynierem architektem, tylko magistrem inżynierem architektem. Wiem że to się może wydawać absurdalne ale tak wydaje się powinno się wnioskować.

Stąd wnioskuję że biorąc pod uwagę względy prawne i logiczne taka osoba powinna się podpisywać dr mgr inż. arch. o ile jakaś inna ustawa tego nie reguluje.

Cytat: Kris
Co do drugiej kwestii, to uważam, że takie połączenie nie powinno mieć miejsca, gdyż sugeruje, że dana osoba jest doktorem i inżynierem w jednej dziedzinie.

W takim razie jak należy pisać, "dr, inż"?
Tytuł: Stopień naukowy a tyt. zawodowy mgr inż. arch.
Wiadomość wysłana przez: Kris w Lipiec 26, 2009, 10:41:33 am
Gdy już ma się doktorat, to mgr znaczy jakby mniej niż dr, dlatego można je zastąpić.

Poza tym mam  wątpliwości co do istnienia jednolitych studiów z architektury i urbanistyki. Z samej architektury owszem, ale wówczas bardziej prawdopodobne jest, że taki absolwent ma więcej wspólnego ze sztuką aniżeli z techniką i honorować się będzie tytułem magistra sztuki. Np. architekt wnętrz jest bardziej artystą aniżeli inżynierem.

Architektura i urbanistyka to przeważnie studia dwustopniowe: 7 semestrów - inż. architekt, po kolejnych 3-4. semestrach dodaje się do tego mgr (magisterskie uzupełniające). Nie ma sytuacji, w której po jednolitych studiach magisterskich dostaje się tytuł mgr inż. architekt, bo do tego trzeba studiów dwustopniowych.

Co do podwójnego tytułu, to wypadałoby wybrać, który tytuł ma dla nas większe znaczenie. jeśli otwieramy warsztat, dr matematyki jest chyba złym wyborem. Jeśli zajmujemy się matematyką, to lepiej honorować się tytułem dra aniżeli inżyniera samochodowego. Oczywiście na naszej wizytówce może pojawić się napis:
Jan Kowalski,
mgr matematyki, inż. samochodowy.
Tytuł: Stopień naukowy a tyt. zawodowy mgr inż. arch.
Wiadomość wysłana przez: cuwuw w Lipiec 26, 2009, 01:53:39 pm
Faktycznie masz zdaje się rację co do tego, że jednolite magisterskie z arch. i urb. nie istnieją. Nie udało mi się takowych znaleźć. To by tłumaczyło tę kwestię, każdy doktor architektury ma tytuł inż. arch. z racji studiowania dwustopniowego.
Tytuł: Odp: Stopień naukowy a tyt. zawodowy mgr inż. arch.
Wiadomość wysłana przez: młody_doktor w Styczeń 19, 2017, 02:44:17 am
Wyobraźmy sobie następującą sytuację:

Osoba X kończy studia I stopnia na kierunku biologia (=> uzyskuje tytuł licencjata).
Następnie dostaje się na studia II stopnia na kierunku zootechnika i kończy je => uzyskuje tytuł magistra inżyniera (choć inżynierem nie była i nadal nie jest!).
Później uzyskuje tytuł doktora nauk rolniczych.

I jak? Jak się powinna podpisać? Dr czy dr inż? To pytanie do tych, którzy twierdzą, że skrót "mgr" można po dr pominąć, bo mgr inż. musi musi inżynierem - nie, nie musi.

Inny przykład. Osoba Y kończy studia na kierunku ekonomia uzyskując tytuł magistra. Następnie robi doktorat z nauk rolniczych (znam takie osoby) lub technicznych.

Jak się powinna podpisać? Dr czy dr inż?

Przykład trzeci (mój). Ukończyłem dwa fakultety. Na jednym uzyskałem tytuł zawodowy magistra, a na drugim magistra inżyniera. Następnie uzyskałem stopień doktora nauk biologicznych.

Jak mam się podpisać?

Wg mnie (to jest tylko moje zdanie) nie ma czegoś takiego jak "dr inż.". Czy ktoś z Państwa ma napisane na dyplomie "uzyskał tytuł doktora inżyniera nauk [jakichś]"? Przecież ustawa mówi wyraźnie, że w Polsce mamy tylko dwa stopnie naukowe: doktor i doktor habilitowany. Nie ma czegoś takiego jak spotkane przeze mnie:
- dr (hab.) inż.
- dr (hab.) wet.
- dr (hab.) inż. arch. (oczywiście tytuł zawodowy inż. arch. istnieje, ale to jest inne kwestia i inna ustawa)
- dr (hab.) med.


W kontekście tego, co napisałem, dr inż. to osoba, która ukończyła studia inżynierskie, później II stopnia nie "zrobiła" i poszła na doktorat (z tego, co wiem była taka możliwość - nie wiem, czy nadal istnieje) albo osoba, która ukończyła studia inżynierskie, a później magisterskie uzyskując tytuł magistra (nie magistra inżyniera) i chce to ukryć z jakiegoś powodu już po doktoracie ;-)

Mylę się?


Bardzo proszę absolwentów nauk technicznych, żeby się wypowiedzieli i zdradzili nam, co mają napisane na dyplomach doktorskich. Dr czy dr inż?pozdrawiam,
B.