Naukowy.pl

Przyrodnicze => Medycyna => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: Mr_Maks w Październik 17, 2005, 12:05:23 am

Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Mr_Maks w Październik 17, 2005, 12:05:23 am
Informacje dotyczace ptasiej grypy:

informacje podstawowe (http://grypa.servis.pl/)
Objawy ptasiej grypy (http://grypa.servis.pl/objawy.php)
Leczenie ptasiej grypy (http://grypa.servis.pl/leczenie.php)
Szczepionka przeciw ptasiej grypie (http://grypa.servis.pl/szczepionka.php)
Zalecenia WHO (http://grypa.servis.pl/zalecenia-who.php)

Aktualności na temat ptasiej grypy (http://grypa.servis.pl/aktualnosci.php)
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: rww w Październik 17, 2005, 09:15:17 am
Przepraszam, ale doniesienia o ptasiej grypie brzmią mi trochę znanym schematem jak "problemu roku 2000" w informatyce.
Niebezpieczeństwo istnieje, ale czy w takim zakresie? Jak do tej pory ile osób zmarło, jak ludzie mogą się zarazić? Z tego co wiem to możliwość zarażenia istnieje u ludzi blisko przebywających z zarażonym drobiem(pracownicy ferm, ornitolodzy).

Mam wrażenie, że na takim rozdmuchaniu problemu ptasiej grypy zależy producentowi szczepionki(obym się mylił), która podobno nie jest skuteczna( pewna młoda wietnamka była odporna na tę szczepionkę).
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Matt w Październik 17, 2005, 03:53:02 pm
Cytat: "rww"
Mam wrażenie, że na takim rozdmuchaniu problemu ptasiej grypy zależy producentowi szczepionki(obym się mylił), która podobno nie jest skuteczna( pewna młoda wietnamka była odporna na tę szczepionkę).

A czy szczepionka na ptasią grypę istnieje? Jedyną chyba szczepionką, która może załagodzić tą chorobę jest szczepionka na grypę. A czemu jest nieskuteczna? Nie wynika to z pobłażliwości producenta a z tego, że wirus grypy się mutuje.
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Mr_Maks w Październik 17, 2005, 04:35:06 pm
Szczepionki przeciwko ptasiej grypie nie ma. Jest dopiero w fazie testow. Zreszta ta testowana i tak nie bedzie skuteczna przeciwko EWENTUALNEMU wirusowi pandemicznemu. Dopiero gdy wybuchnie pandemia bedzie mozna wziasc sie za przygotowanie tej prawdziwej szczepionki, ktora dostepna bedzie najwczesniej dla drobiu (z oczywistego wzgledu - mniej regorystyczne badania anizeli wersji dla ludzi).

Szczepionka przeciwko zwyklej grypie zawsze pomoze (czesciowa zgodnosc antygenowa z H5N1).

rww - tu nie chodzi o rozdmuchanie a o poinformowanie spoleczenstwa. W odp. na Twoje pytanie: zmarlo okolo 60 osob. Pod warunkiem przestrzegania elementarnych zasad higieny wirus dla czlowieka grozny nie jest... chyba ze zmutuje ze swoim ludzkim "kolega".
Do mutacji takowej moze dojsc w przypadku gdy do organizmu osoby chorej na zwykla ludzka grype dostanie sie ptasi wirus. Wtedy sytuacja zmieni sie o 180 stopni i bedziemy miec do czynienia z b. szybkim przenoszeniem wirusa miedzy ludzmi (chyba, ze zastosowana zostanie kwarantanna - ale w to, zwlaszcza w odniesieniu do najbiedniejszych krajow, nie chce mi sie wierzyc).

Polecam lekture artykulow, do ktorych linki podalem powyzej. Po to je napisalem, aby tutaj nie przepisywac :-)
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: kaczan w Listopad 08, 2005, 08:11:50 am
Ciekawe komu zalezy na rozdmuchiwaniu paniki. W wyniku powiklan zwiazanych ze zwykla grypa umiera tysiace ludzi rocznie. W wypadkach samochodowych w dlugie weekendy tez ginie ponad 60 osob w samej Polsce. A na ptasia grype zmarlo 60 0sob w ciagu kilku lat. Taka sama psychoza panuje teraz jak z SARS, czy choroba szalonych krow. Wydaje mi sie, ze panika ma podloze bardziej ekonomiczne - jak wybije sie drob zacznie sprzedawac sie inne mieso. Jak "szalala" choroba szalonych krow - to tracili producenci wolowiny. Ot caly problem.
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: alusia_nivea w Grudzień 20, 2005, 10:50:50 pm
Heyka, myślę, że powinniście obejrzec film.. o ptasiej grypie.. National geographic..  Mr_Marks ma racje.. ale z tego co wiem szczepionka taka istnieje.. ale jej produkcja ze tak powiem.. się nie opłaca.. ---> ważność takiej szczepionki jest bardzo krótka.. a jej wytworzenie zajmuje.. no cóż.. 6msc. Totez wiekszosc leków jest w krajach Azjatyckich.. gdyz tam istnieje najwieksze zagrożenie ptasiej grypy..

 Pod warunkiem przestrzegania elementarnych zasad higieny wirus dla czlowieka grozny nie jest... chyba ze zmutuje ze swoim ludzkim "kolega".

a gdy tak sie stanie.. wirus będzie przenosił się własnie tak jak ludzki "kolega" -droga powietrzną..  co jak juz sie domyslacie.. grozi pandemia..
jak na razie wirusem H5N1 mozna sie zarazić poprzez spozycie zawirusowanego mięsa lub przez bezpośredni kontakt z chorym

aaaa.. i taka ciekawostka.. wirus H5N1.. ze tak powiem sie opierdziela w tym wszystkim.. cała robote odwala za niego nasz system odpornościowy (dlaczego? nie wiem) najbardziej narażone są osoby młode i zdrowe.. wirus powoduje krwotoki wew. pacjent tonie we własnej krwi.. :|

aha, w krajach Azjatyckich taka kurke kupuje sie zywą.. a nie jak u nas zabita  i przebadana przez weterynarza.. tam ludzi nie stac na takie coś..
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: alusia_nivea w Grudzień 20, 2005, 10:55:08 pm
aaaaaa.. no i jeszcze zapomniałam dodać.. ze jak wybuchnie epidemia.. to na produkcje szczepionki bedzie za pozno..
Swiat nie jest przygotowany  na zmutowanego wirusa H5N1.
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek w Luty 21, 2006, 01:00:29 am
A ja mam pytanie które jest dla mnie ważne i myślę że nie tylko dla mnie. Czy znane są przypadki ewentualnie ogólne prawdopodobieństwo przeniesienia się wirusa ptasiej grypy na inne zwierzęta niż ptaki? Np na psy czy koty domowe które mogły by potem pozarażać nas?
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Lisicaa w Kwiecień 12, 2006, 06:32:45 pm
ja myślę, ze nie ,bo to jest choroba ptaków a nie ssaków(zwierząt)  takie jest moje przypuszczenie
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Hanta w Lipiec 28, 2006, 01:10:40 am
temat stary i do tej pory oklepany, ale żeby poprawności merytorycznej nic nie brakło..

Cytat: "Muchomorek"
Czy znane są przypadki ewentualnie ogólne prawdopodobieństwo przeniesienia się wirusa ptasiej grypy na inne zwierzęta niż ptaki? Np na psy czy koty domowe które mogły by potem pozarażać nas?


Jak najbardziej! Infekcję H5N1 szybko łapią np. koty, ale od kocurka tak samo jak od człowieka poki co się nie zarazimy.


Cytat: "rww"
jak ludzie mogą się zarazić? Z tego co wiem to możliwość zarażenia istnieje u ludzi blisko przebywających z zarażonym drobiem


W chwili obecnej faktycznie człowiek tylko od drobiu może się zarazić. Jednak aby przenosiś się z człowieka na człowieka wirus musi poprzez mutację pokonać jedną tylko, bynajmniej niezbyt solidną barierę. Chodzi o to, że zwykła grypa tek łatwo nas dopada, ponieważ wirus lokuje sie w górnych drogach oddechowych i łatwo go (że się tak wyrażę) "wykichać". H5N1 zajmuje natomiast tak głębokie partie układu oddechowego (pęcherzyki płucne), że niesposób go "wydalić" z wydzielinami tego układu. Jeśli więc H5N1 nauczy się rozpoznawać receptory ludzkiej śluzówki przewodów nosowych, lub partii nieco tylko głębiej położonych, to faktycznie powstrzymanie pandemii grypy będzie graniczyć z niemożliwością.

Na pocieszenie dodam, że podobne mutacje (a sporo wiemy na ich temat, bo każdy pierwotny szczep wirusa grypy ma podobne "drobiowe" pochodzenie) wiążą się najczęściejz (przejściowym po prawdzie, ale jednak) spadkiem zjadliwości szczepu w stosunku do nowego gospodarza.
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Aniaww w Lipiec 28, 2006, 09:09:21 am
W jednym z programów o upadku Inków usłyszałam ciekawą teorię dotyczącą epidemii wogóle. Wiekszość ciężkich epidemii naszego świata powstała właśnie przez przeniesienie z innych gatunków zwierząt. I ospa, obie ospy, i dżuma itd. Wydaje się w takim razie, że ptasia grypa to żaden wyjątek a prosta konsekwencja stylu życia. I jak nie ta to inna choroba zrobi nam niezły bajzel. Kiedyś.
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Hanta w Lipiec 28, 2006, 03:39:33 pm
Święta racja  :mrgreen:
Odra od psów, gruźlica od bydła, dżuma od szczurów, żółta febra od małp itd . itd. Obecnie wsród epidemiologów panuje silne przekonanie, że najbardziej prawdopodobnym wektorem przyszłej pandemii będzie nietoperz. Ciekawe swoją drogą jaką to "niespodziankę" nam to maleństwo zgotuje  :twisted:
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Astre Occlu w Luty 01, 2008, 08:05:39 pm
ptasia grypa? mi osobiście wydaje się że ( dośc logiczne ) ptasia grypa została wyniesiona na piedestały ostrzeżeń z czysto ekonomicznych punktów widzenia. W żeczywistości może niebyc aż taka groźna. Pomyślcie. czy to nie nakręcanie monopolu na inne produkty sporzywcze typu wołowina? choroba wściekłych krów potem ptasia grypa i na zmiane jak w kalendarzu. czy to nie manipulacja obrotami chandlu?

[ Dodano: 1 Luty 2008, 20:07 ]
jak myślicie? hmmm? wbiłem gwoździa???

Jestem pod wielkim wrażeniem przenikliwości umysłu forumowicza. Przepisywać tekst zamieszczony kilka pozycji wyżej w tym samym temacie przez innego użytkownika. Może przed umieszczeniem informacji najpierw wypadałoby przeczytać co inni pisali wcześniej?

moderator :)
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: majka0503 w Luty 01, 2008, 11:58:18 pm
Ale jak nakrecanie monopolu na wołowine..skoro istnieje cos takiego jak ch.wsciekłych krow? No i co z tym wszystkim ma wspolnego (nie mowie ze nie ma) monopol, skoro np. ptasią grypą nie zarazmy sie jedzac drob  czy jajka? (bo rozwija sie w ukł.oddechowym)/
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: _Mithrandir w Luty 02, 2008, 02:18:45 pm
Cytuj
No i co z tym wszystkim ma wspolnego (nie mowie ze nie ma) monopol, skoro np. ptasią grypą nie zarazmy sie jedzac drob czy jajka? (bo rozwija sie w ukł.oddechowym)/


Może to, że niewielu ludzi w Polsce o tym wie? Albo, jak kto woli: wielu o tym nie wie.
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Astre Occlu w Luty 02, 2008, 02:34:01 pm
więc jednak wbiłem gwoździa ;]  3 m ta sie ;]
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: majka0503 w Luty 02, 2008, 03:22:30 pm
To wbijaj dalej:P Bo to co napisałes jest prawada..tylko trzeba to jakos udowodnic:P
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Astre Occlu w Luty 02, 2008, 06:18:05 pm
problem polega na tym że  argumenty za wiarygodnością obu stwierdzeń są paradoksalnie nie podważalne.

[ Dodano: 14 Luty 2008, 17:29 ]
Jestem pod wielkim wrażeniem przenikliwości umysłu forumowicza. Przepisywać tekst zamieszczony kilka pozycji wyżej w tym samym temacie przez innego użytkownika. Może przed umieszczeniem informacji najpierw wypadałoby przeczytać co inni pisali wcześniej?

moderator :)[/quote]

Jestem pod wyjątkowo wielkim wrażeniem twojego ubolewania nademną. idz już teraz i sie ukrzyzuj Shonia.
Tytuł: Odp: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Stocznia w Czerwiec 27, 2017, 12:04:40 pm
Ptasia grypa to ściema, a jeszcze parę lat temu wciskali na nią szczepionki, już dziś o tym nikt nie pamięta...
Tytuł: Odp: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: ziaja w Kwiecień 10, 2018, 10:29:05 am
Co roku straszą ptasią grypą itd itp...ja jakoś w nią nie wierze :P