Naukowy.pl

Techniczne => Informatyka (IT) => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: forlong w Maj 13, 2007, 05:12:14 am

Tytuł: Potrzebuje pomocy przy projekcie sieci komputerowej
Wiadomość wysłana przez: forlong w Maj 13, 2007, 05:12:14 am
Witam. Mam zaprojektować  sieć lokalna w następującym budynku. Budynek 2-kondygnacyjny.Ściany zewnętrzne i strop wykonane są z żelbetonu :D ( chodzi o to żeby odizolować obie kondygnacje jeżeli chodzi o zasięg wi-fi), pozostałe ściany normalne :)  Na I i II kondygnacji znajduje się po 10 komputerów stacjonarnych połączonych siecią kablową ( przy czym 10 na I kondygnacji jest w jednej podsieci i pozostałe 10  na II kondygnacji  
w drugiej podsieci. Obie podsieci nie widzą siebie nawzajem ani sieci bezprzewodowej a o niej zaraz  będzie mowa).Ponadto na obu kondygnacjach znajduje się 10 laptopów (po 5 na każdą), które są w sieci bezprzewodowej mającej widzieć wszystkie sieci w budynku. Żelbetonowy strop między kondygnacjami ma wymusić zastosowanie dwóch nadajników( po jednym na piętro) zestawionych w roamingu tak aby użytkownik sieci wędrując między piętrami był automatycznie przełączany i nie wychodził poza zasięg sieci. Sieć przewodowa ma być kategorii 5(czyli dzisiejsze 10/100) a bezprzewodowa 54 Mbit/s.

Żeby to wszystko zobrazować zrobiłem mini schemat( aha metodę na rozdzielenie sieci kablowej na dwie podsieci za pomocą trzech routerów zasugerował prowadzący zajęcia). Bardzo proszę o pomoc w doborze i konfiguracji urządzeń( mile widziane adresy stron z ich opisem technicznym i ceną).Musze również sporządzić kosztorys, który poza ogólny kosztem zbudowania tej sieci będzie również uwzględniał koszty związane z jej testowaniem( testy pod względem przepustowości sieci i użytych materiałów oraz wystawienie certyfikatu, że spełnia odpowiednie normy).Projekt ma charakter wirtualny więc nie ma ograniczenia finansowego.
Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Schemat (http://student.wtorek.net/~std6431/schemat.jpg)