Naukowy.pl

Humanistyczne => Język polski => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: alfonso35 w Kwiecień 23, 2010, 08:06:12 pm

Tytuł: Motyw miłości do ojczyzny
Wiadomość wysłana przez: alfonso35 w Kwiecień 23, 2010, 08:06:12 pm
Witam,
Za parę dni piszę test gimnazjalny i jestem przekonany, że w tym roku pojawi się motyw "miłości do ojczyzny".
Przypomniałem już sobie Dywizjon 303, Kamienie na szaniec, Pamiętnik z powstania warszawskiego. Macie jeszcze jakieś pomysły jak wzbogacić wiedzę na ten temat?
Tytuł: Motyw miłości do ojczyzny
Wiadomość wysłana przez: kasia_2404 w Kwiecień 24, 2010, 07:19:49 am
"Pieśń o Rolandzie"
Walka z Saracenami w obronie wiary jest obowiązkiem średniowiecznego rycerza. Łączy się ona jednocześnie z obroną ziem swego seniora przed niewiernymi. Dlatego też Roland (wzór rycerza) umierając, pamięta, żeby wspomnieć jeszcze słodką Francję, w obronie której oddał życie. W postaci Rolanda realizował się ideał wierności władcy, ojczyźnie i Bogu.

J. Kochanowski "pieśń V, O spustoszeniu Podola"
Nawiązując do najechania i splądrowania Podola przez Turków w 1575r., Kochanowski apeluje do uczuć patriotycznych szlachty, wzywa do opamiętania się póki jeszcze pora. Twierdzi: pozno puklerza przebici macają.

J. Kochanowski "pieśń XII, O cnocie"
Prawdziwa cnota miłości ojczyzny odznacza się bezinteresownością, nie boi się ludzkiej zawiści i tylko taka jest przez Boga nagradzana, bowiem droga do nieba stoi otworem dla tych, co służą ojczyźnie.

J. Kochanowski "pieśń XIX, O dobrej sławie"
Miłość ojczyzny nie sprowadza się tylko do gotowości do walki w jej obronie. Ku pożytku dobra spólnego można służyć, wykorzystując inne talenty, w które Bóg wyposażył człowieka, np. inteligencję, dowcip, dar pięknej wymowy, siłę mięśni, nieugiętość charakteru.

J. Wybicki "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech"
Utwór, choć napisany także po trzecim rozbiorze, prezentuje zupełnie inny uczucia. Co prawda nie ma już państwa, ale ojczyzna istnieje w sercach Polaków (jeszcze Polska nie umarła, póki my żyjemy). Utwór wyraża wiarę w możliwość odzyskania utraconej ojczyzny (co nam obca moc wydarła, szablą obijemy), przykład tego jak zwyciężać, należy brać z takich wielkich postaci, jak Napoleon, Kościuszko, Czarnecki.

J. Słowacki "Hymn (Smutno mi, Boże)"
Refrenem są powtarzające się w wierszu słowa: smutno mi, Boże, które określają nastrój utworu. Jest on spowodowany oddaleniem od kraju, świadomością niemożności powrotu (wiem że mój okręt nie do kraju płynie, płynąc po świecie). J. Przyboś nazwał wymowę utworu religią smutku, bo myśl o przemijaniu (nowi gdzieś ludzie w sto lat będą po mnie patrzący - parli) nakłada się na bolesną świadomość pielgrzymowania, której nawet Bóg przez piękno zachodu słońca osłodzić nie jest w stanie.

H. Sienkiewicz "Krzyżacy"
Powieść ta pełniła podobną co Trylogię funkcję, prezentując postacie szlachetnych bohaterów, nieustraszonych rycerzy, pogromców wroga. Taki jest Jurand ze Spychowa, który wydaje Krzyżakom walkę na śmierć i życie, rozważny, acz nieustępliwy Maćko i porywczy Zbyszko, dla którego pragnienie odzyskania Danuśki łączy się z chęcią gromienia Krzyżaków. Kończąca powieść zwycięska bitwa pod Grunwaldem daje nadzieję, pokazuje, do jakiej mobilizacji sił, współdziałania ich do jakich ofiar zdolny jest naród w sytuacji zagrożenia swego bytu.

S. Żeromski "Syzyfowe prace"
Po słynnej lekcji języka polskiego, na której Zygier recytował "Redutę Ordona", w wielu uczniach klerykowskiego gimnazjum obudziły się uczucia patriotyczne. Marcin przeżył wstrząs, przypomniał sobie opowieść strzelca Nogi o powstańcach, zrozumiał, że szedł złą drogą. Przeciwstawiając się systematycznej akcji rusyfikacji, młodzież spotykała się na górce u Gontali, gdzie czytano m.in. utwory polskich romantyków, żywo dyskutowano. W jednym ze swoich znaczeń tytuł powieści nawiązuje do codziennie na nowo podejmowanych wysiłków uczniów, by nie dać się rusyfikatorom, ponieważ właśnie w odmowie oglądania rosyjskich spektakli, protestowali przeciwko fałszowaniu polskiej historii, posługiwaniu się wbrew zakazowi językiem polskim młodzież widziała swój obowiązek wobec ojczyzny.

Tylko nie wiem co z tych utworów przerabialiście w gimnazjum, więc musisz sam wybrać to co Ci potrzebne :wink:
Tytuł: Motyw miłości do ojczyzny
Wiadomość wysłana przez: Berna123 w Kwiecień 24, 2010, 11:21:58 am
Latarnik jeszcze może być, jak nie omawialiście, bo chyba nie jest obowiązkowy to radze przeczytać. Krótki utwór, a masz motyw starości, wędrówki i miłości do ojczyzny.

[ Dodano: 27 Kwiecień 2010, 11:54 ]
Intuicja zawiodła, nikt chyba nie spodziewał się podobnego tematu rozprawki. No i to, że nie trzeba było znać żadnych lektur.

A temat przemiał tak: "Czy wybór przyszłej szkoły jest dla gimnazjalistów trudną decyzją." Czy coś koło tego. Trzeba było udowodnić to na podstawie cech charakteru gimnazjalistów i możliwych konsekwencji.
Tytuł: Motyw miłości do ojczyzny
Wiadomość wysłana przez: niffa w Kwiecień 05, 2011, 01:29:33 pm
"Potop" Henryka Sienkiewicza
"Ogniem i Mieczem" Henryk Sienkiewicz
"Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz
Tytuł: Motyw miłości do ojczyzny
Wiadomość wysłana przez: maripoza w Wrzesień 18, 2012, 05:43:55 pm
Jeśli chcesz możesz powołać się na inne ojczyzny, przedstawiane w literaturze. W końcu nie tylko Polska istnieje na świecie. Mogą to być również fantastyczne ojczyzny jak np. Shire dla Froda...
Tytuł: Motyw miłości do ojczyzny
Wiadomość wysłana przez: princessa2013 w Marzec 22, 2013, 03:08:57 pm
temat bardzo fajny, można go poruszyć w wielu aspektach, skup się tylko na 5 utworach, jak ich będzie za dużo to też nie dobrze. Każdy po kolei scharakteryzuj, skup się na motywach bohaterów, zadaj pytanie dlaczego oni to robili?
Tytuł: Odp: Motyw miłości do ojczyzny
Wiadomość wysłana przez: joasiaw w Wrzesień 10, 2013, 02:50:02 pm
Zdecydowanie coś z twórczości Sienkiewicza. Niemal w każdej jego książce pojawia się motyw miłości do ojczyzny. Do tego dodałabym jeszcze Konrada Wallenroda, Przedwiośnie i Nad Niemnem.
Tytuł: Odp: Motyw miłości do ojczyzny
Wiadomość wysłana przez: emii w Wrzesień 11, 2013, 11:02:23 am
A ja dodałabym jeszcze coś z okresu drugiej wojny, np Baczyńskiego albo Kolumbów
Tytuł: Odp: Motyw miłości do ojczyzny
Wiadomość wysłana przez: lucja67 w Wrzesień 16, 2013, 02:09:29 pm
Można też coś wybrać z twórczości Miłosza, który pisał na emigracji. Dobry będzie też "Trans-Atlantyk" Gombrowicza.
Tytuł: Odp: Motyw miłości do ojczyzny
Wiadomość wysłana przez: julitta_T w Wrzesień 23, 2013, 09:32:00 am
Cała Trylogia Sienkiewicza. Latarnik też można wykorzystać.
Tytuł: Odp: Motyw miłości do ojczyzny
Wiadomość wysłana przez: szmidka w Październik 17, 2013, 09:57:50 pm
fajny temat, lubię polską literaturę krzewiącą takie wartości :)
Tytuł: Odp: Motyw miłości do ojczyzny
Wiadomość wysłana przez: bukowska w Październik 18, 2013, 11:32:29 am
szkoda, że teraz czytelnictwo jest tak niskie