Naukowy.pl

Ścisłe => Astronomia => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: NIEWIEDZA w Grudzień 01, 2006, 11:12:26 pm

Tytuł: czym jest grawitacja?
Wiadomość wysłana przez: NIEWIEDZA w Grudzień 01, 2006, 11:12:26 pm
mam pytanko dlaczego czlowiek na ziemi chodzi a w kosmosie w statkach kosmicznych sie unosi...od czego to zalezy...od przyciagania ziemskiego? od prozni? czy od czego?... dlaczego czlowiek na ziemi chodzi z w kosmosie lub na powierzchni marsa podskakuje?

prosze o wyjasnienie
Tytuł: czym jest grawitacja?
Wiadomość wysłana przez: Kati w Grudzień 03, 2006, 09:41:40 am
Czym jest grawitacja?

Zjawisko grawitacji jest spoiwem Wszechświata - jest podstawową siłą działającą pomiędzy dużymi ciałami - w szczególności ciałami niebieskimi. Jest siłą powszechną, obecną w dowolnym zakątku kosmosu.

Jednak w naszym typowym ludzkim otoczeniu siła ta jest dostrzegana wyłącznie jako przyciąganie otaczających nas  przedmiotów przez ziemski glob, czyli przez zjawisko ciężaru.

Grawitacja na małą skalę - ciężkość ciał

Obserwując bezpośrednio to przyciąganie (bez dokładnych i szczegółowych doświadczeń) da się zaobserwować tylko jedną zależność
- siła grawitacji jest zależna od masy obiektu przyciąganego przez Ziemię.

Dlatego prosty wywodzący się z codziennego doświadczenia wzór na siłę grawitacji obowiązujący dla małych ciał znajdujących w pobliżu powierzchni Ziemi ma postać:

Fgr = m ∙g

Ten wzór na siłę grawitacji, jest także wzorem na ciężar ciała.

Istota siły grawitacji jest niedostrzegalna w zwykłym otoczeniu
Grawitacja w pełnej swojej "krasie" jest siłą niedostrzegalną w odniesieniu do małych, znanych z życia codziennego przedmiotów. Siła przyciągania grawitacyjnego między krzesłem, a stołem jest tak minimalna, że trzeba bardzo wyrafinowanych metod, aby ją w ogóle zaobserwować (wynosi znacznie mniej niż siła poruszająca ledwo zauważalnym pyłkiem niesionym przez wiatr). Dlatego przez długi czas sądzono, że jedynym zjawiskiem grawitacyjnym jest właśnie zjawisko ciężkości - ciężaru (tak prawdę mówiąc, to nie mówiono wtedy w ogóle o "grawitacji" - bo była nieznana - a jedynie o ciężarze).

Dlatego podanie ogólnego wzoru na siłę tego oddziaływania wymagało złożenie dwóch elementów:

 -  umysłu geniusza
 
 -  dodatkowych danych wynikających z obserwacji astronomicznych - ruchu Księżyca i planet Układu Słonecznego

[ Dodano: 3 Grudzień 2006, 09:42 ]
http://www.grawitacja.org/content/view/47/64/


taki fajny wywiad...moze jeszcze lepiej wyjasni Ci watpliwosci ;)
Tytuł: a ja przed chwila wpadlem na inna teorie grawitacji
Wiadomość wysłana przez: leneek w Marzec 04, 2007, 06:52:40 pm
Czy tak naprawde naukowcy wiedza czemu cos sie przyciaga?? masa do masy, ale dlaczego. Można pewnie nad tym filozofowac, albo jest jakas racjonalna odpowiedz. To ja pofilozofuje tak. Zakladajac, ze najszybsza osiagalna predkosc to predkosc swiatla. Wiec czy jest mozliwe, zeby jakas galaktyka poruszala sie wzgledem mojej osoby szybciej niz predkosc swiatla?? Z zalozenia wynika ze nie. Wiec wszelka materia jest poukladana w taki sposob, ze maxymalnie porusza sie wzgledem innego ciala z Vmax-c. Wiec aby tego limitu predkosci nie przekroczyc, masa czasem sie zblizy do innej, to czasem inna sie oddali, wszystko pieknie sie uzupelnia. Kazdy ruch czegokolwiek ma na celu odzzialywanie na inne cialo, aby tamte nie przekroczylo tej v-c. I zaczalem sobie wyobrazac, ze idealnym srodowiskiem do tego byla by kula.. Pozdrawiam :) prosze o jakies komentarze :D
Tytuł: czym jest grawitacja?
Wiadomość wysłana przez: Kontra w Marzec 04, 2007, 10:18:56 pm
Ciekawa dyskusja na temat grawitacji swego czasu odbyła się tutaj
 :arrow:  http://www.ndw.v.pl/forum/zobacz_artykul.php?id_artykulu=2929
Warto przeczytać :)))
Pozdr ...
Tytuł: czym jest grawitacja?
Wiadomość wysłana przez: Astre Occlu w Styczeń 31, 2008, 03:24:34 pm
Za grawitacje odpowiedzialne sa teoretyczne kwarki ( cząstki sub atomowe ) grawitony.

 na orbicie na człowieka oddziaływuje grawitacja. chodzi o to że siła odśrodkowa orbity jest idealnie znoszona przez grawitacje. statek na orbicie można powiedziec że nieustannie spada na ziemie.