Naukowy.pl

Społeczne => Ekonomia => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: rww w Czerwiec 17, 2006, 08:37:57 pm

Tytuł: Gospodarka w UE
Wiadomość wysłana przez: rww w Czerwiec 17, 2006, 08:37:57 pm
Cytuj
Czy międzynarodowe koncerny sprzedają w Polsce towary o obniżonej jakości? Wyglądają tak samo, ale jakość jest inna - tak przynajmniej wynika z obserwacji konsumentów. Skargi dotyczą żywności, zabawek, tekstyliów, sprzętu AGD i wielu innych towarów - wylicza "Dziennik Polski".


Wirtualna Polska (http://finanse.wp.pl/POD,2,wid,8354415,wiadomosc.html?rfbawp=1150566663.347&ticaid=11cdd&_ticrsn=3)

Tia.., ciekawe. a podobno jest wolny rynek i swobodny przepływ towarów.  :evil:
Tytuł: Gospodarka w UE
Wiadomość wysłana przez: TPJ w Czerwiec 18, 2006, 07:44:23 am
Cytat: "rww"
a podobno jest wolny rynek i swobodny przepływ towarów.


1) To, czy jest wolny rynek zależy od tego, co rozumiesz pod tym pojęciem.

Osobiście jako "austriak" wolnym rynkiem nazywam system gospodarczy, w którym państwo w ogóle nie wtrąca się do działalności gospodarczej (prowadzonej dobrowolnie i bez stosowania agresji) prowadzonej przez ludzi - nie ma żadnych koncesji czy ceł (wolny handel). Tak rozumianego wolnego rynku oczywiście w UE nie ma - a jest wręcz wyraźny trend do ograniczania rynku.

2) Swobodny przepływ towarów w ramach UE jest w ograniczonym zakresie, zaś jeśli chodzi o państwa nie będące częścią UE, to takiego przepływu nigdy nie było.

3) Co ma wspólnego wolny rynek (rozumiany np. w "austriacki" sposób) czy swobodny przepływ towarów z faktem, że zachodnie firmy chcą na naszym rynku sprzedawać towary gorszej jakości? Chcą - i mają do tego prawo, tak samo jak my, polscy konsumenci, mamy prawo podjąć decyzje, czy od nich te towary kupimy (czy nam one odpowiadają), czy nie.
Tytuł: Gospodarka w UE
Wiadomość wysłana przez: kaczan w Czerwiec 18, 2006, 10:20:02 am
Cytat: "TPJ"
Co ma wspólnego wolny rynek (rozumiany np. w "austriacki" sposób) czy swobodny przepływ towarów z faktem, że zachodnie firmy chcą na naszym rynku sprzedawać towary gorszej jakości? Chcą - i mają do tego prawo, tak samo jak my, polscy konsumenci, mamy prawo podjąć decyzje, czy od nich te towary kupimy (czy nam one odpowiadają), czy nie.To jest takie polskie narzekanie. Albo koncerny zagraniczne pchają się do Polski i chcą wykończyć polskie firmy, albo trzeba narzekać, że mają produkty złej jakości i wtedy szanse mają nasi przedsiębiorcy. Chyba mamy małą sprzeczność.