Naukowy.pl

Społeczne => Ekonomia => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: rww w Czerwiec 16, 2005, 04:36:35 pm

Tytuł: Co to jest ekonomia?
Wiadomość wysłana przez: rww w Czerwiec 16, 2005, 04:36:35 pm
Ekonomia to nauka zajmująca się badaniem sposobów wykorzystania zasobów występujących w niedoborze, mających alternatywne zastosowanie.

Co to znaczy „niedobór” – Ano znaczy to, że ludzie zawsze chcieliby więcej niż mogą dostać. Brzmi to dość banalnie, choć implikacje tego faktu są dla większości, i to wykształconych ludzi, mocno niezrozumiałe. Wielu ludziom – począwszy od profesora socjologii a kończąc na przedstawicielach klasy średniej – nie może się w głowie pomieścić, że może istnieć coś takiego jak „niedostatek”, którego konsekwencjami są, wysiłek produktywny, z jednej strony i odpowiedzialność w wydatkach, z drugiej strony. Nic tak nie dokuczało gatunkowi ludzkiemu na przestrzeni dziejów, jak właśnie ten ciągły „niedobór” oraz towarzyszące mu wysiłki zmierzające do gospodarowania zasobami, których ciągle nam brakuje.

Nie tylko „niedobór” dóbr, lecz także „alternatywne ich wykorzystanie” stanowi centrum zainteresowania ekonomi. Gdyby każdy z surowców miał wyłącznie jedno wykorzystanie, życie byłoby znacznie prostsze. woda – jednakże – może być wykorzystana do produkcji lodu, pary wodnej oraz całej masy innych wyrobów w połączeniu z innymi substancjami. Równie nieskończone jest zastosowanie drewna czy ropy naftowej, rudy żelaza itd. Jaka ilość danego surowca powinna być przeznaczona dla tego a nie innego użytku? Każda gospodarka musi na to pytanie odpowiedzieć, i każda – w ten czy inny sposób, mniej lub bardziej efektywnie – odpowiada. Efektywne wykorzystanie zasobów to jest to, o co w ekonomi chodzi.

Z ekonomią mamy do czynienia na co dzień, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dzień ma tylko 24 godziny, a chcielibyśmy tyle zrobić – zajęcia w szkole(albo praca), przeczytać książkę, fajny koncert albo wystawa, spotkanie ze znajomymi lub przyjaciółmi i jeszcze obejrzeć film (kino, telewizja, teatr) – a dzień jest krótki. Musimy decydować na co przeznaczyć posiadane zasoby czasowe.