Naukowy.pl

Społeczne => Ekonomia => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: Musahar w Wrzesień 10, 2005, 03:55:09 pm

Tytuł: Chiny
Wiadomość wysłana przez: Musahar w Wrzesień 10, 2005, 03:55:09 pm
Wielki smok z Azji atakuje nie żołnierzami, rakietami czy laserami ale eksportem.

Najprężniej rozwijająca się gospodarka na świecie. Chińskie przedsiebiorstwa są coraz bardziej aktywne na globalnej scenie gospodarczej.

Zalewają rynek nie tylko odzieżą, ale takze sprzetem AGD, telewizorami, rowerami, nawet marka chińskiego samochodu swietnie sie sprzedaje w UE. Przejecie oddzialu IBM odpowiedzialnego za produkcę. Licencje Alcatela na produkcje tel. komórkowych.
Trwa program zdobywania księżyca.

Wszystko dzięki kapitałowi ludzkiemu [blisko 1,3 mld ludzi gotowych do pracy]

Rozwoj infrastruktury w Chinach, wielkie inwestycje [np. Tama trzech przełomów ] wszystko bez poszanowania naturalnego środowiska..


Czy chinskiej gospodarki mozna sie obawiać? Moim zdaniem czas zacząć uczyć się chińskiego.
Tytuł: Chiny
Wiadomość wysłana przez: kaczan w Wrzesień 10, 2005, 05:10:21 pm
Chinska gospodarka jest sztucznie podtrzymywana na takich wysokich obrotach. Niestety nie dzialaja tam prawa raynkowe. Moze to byc w przyszlosci przyczyna globalnego kryzysu gospodarczego. W przypadku takieg gwaltownego wzrostu chinskiego eksportu juan powinien mocno aprecjonowac, co spowodowaloby zmniejszenie oplacalnosci importu towarow z Chin - a tym samym ograniczyloby spadek konkurencyjnosci gospodarki chinskiej wobec reszty Swiata.

Mozna sie temu przeciwstawic przez sztuczna aprecjacje juana. Takim sposobem jest zwiekszenie cel wwozowych z Chin.
Tytuł: Chiny
Wiadomość wysłana przez: Dethropo w Wrzesień 11, 2005, 09:48:27 am
Cytat: "kaczan"


Mozna sie temu przeciwstawic przez sztuczna aprecjacje juana. Takim sposobem jest zwiekszenie cel wwozowych z Chin.


Niestety takim działanie nie może zostac zrealizowane, ponieważ Chiny od jakiegoś czasu należa do WHO a tam zabronione sa takie rozwiązania.
 Zamiast sie ich bać moglibysmy sie postarać się zwiekszyc eksport do Chin. Jest jeden problem a taki, że aby stac się partnerem dla Chin musielibysmy handlowac wielkimi ilościami a nie jakimis pojedynczymi partiami.
Tytuł: Chiny
Wiadomość wysłana przez: kaczan w Wrzesień 11, 2005, 10:00:26 am
Cytat: "Dethropo"
Niestety takim działanie nie może zostac zrealizowane, ponieważ Chiny od jakiegoś czasu należa do WHO a tam zabronione sa takie rozwiązania.Tylko wedlug WHO kurs waluty powinien byc poddany prawom rynkowym. Chiny nie spelniaja tego postulatu. Jak juz wczesniej wspomnialem przez to, ze Chiny maja tak niski kurs swej waluty nieoplacalny jest tam export, a oplacalny jest import z tego kraju. Jezeli ktos jednostronnie nie poddaje sie prawom rynkwym nalezy wprowadzic cla wwozowe, aby dokonac odpowiednik aprecjacji juana wzgledem pozostalych walut. Jezeli to nie zostanie zrobione, to moze doprowadzic do kryzysu gospodarczego, bowiem inne panstwa teraz finansuja ogromny wzrost gospodarczy Chin nie poparty wskaznikami ekonomicznymi.  Dlatego chociaz jestem raczej liberalem optuje w tym wypadku za ograniczeniem importu z Chin.
Tytuł: Chiny
Wiadomość wysłana przez: Musahar w Wrzesień 14, 2005, 10:10:02 am
Cytuj
"Gazeta Wyborcza": Według "The Guardian" na chiński rynek mogły trafić kosmetyki wyprodukowane z ciał straconych więźniów.
Chodzi o kolagen, który według informatora dziennikarza "The Guardian", jest pozyskiwany z ciał straconych więźniów. Nie jest wykluczone, że na rynku brytyjskim można kupić kosmetyki zawierające kolagen człowieka, które są o wiele tańsze od produktów zachodnich.

Sprawą chińskich kosmetyków chce się zająć komisja zdrowia brytyjskiej Izby Gmin. Więcej o wstrząsających doniesieniach z Chin w "Gazecie Wyborczej"


źródło onet.

opowieść o przegranym, to mógłbyś być ty
Tytuł: Chiny
Wiadomość wysłana przez: -=redas=- w Wrzesień 14, 2005, 11:36:47 am
kaczan,  po pierwsze, gdybym byl chinami to bym exportu nie chamowal :)

po drugie to u nich nie do konca masz tak zle z tym kontrolowaniem rynku przez rzad. Jkais czas temu wielkie koncerny amerykanskei(czyt. kukakula,najki,makdonalds etc.) dogadaly sie z chinami i sa tam teraz rozrastajace sie 'strefy' wolnorynkowe, okazyje sie, ze chiny kontroluja wolny rynek ;) ale poki co to wszystko dziala, a z takim wspolczxynnikiem rozwoju gosp. to nie usa, ale chiny beda budowac bazy ksiezycowe ;)


Cytat: "Musahar"
Czy chinskiej gospodarki mozna sie obawiać? Moim zdaniem czas zacząć uczyć się chińskiego.


A moze czas nauczyc sie gospodarki od chinczykow.
Tytuł: Chiny
Wiadomość wysłana przez: kaczan w Wrzesień 14, 2005, 02:23:48 pm
Cytat: "-=redas=-"
A moze czas nauczyc sie gospodarki od chinczykowTylko, ze tak sie nie da. Wszyscy nie moga sztuczie zanizac ceny swej waluty. To jest dumping, czyl sprzedaz ponizej kosztow. Takie praktyki sa zabronione w gospodarce rynkowej - szczegolnie w przypadku monopolisty. A niestety Chiny staja sie monopolista w tej dziedzinie.

Cytat: "-=redas=-"
po drugie to u nich nie do konca masz tak zle z tym kontrolowaniem rynku przez rzad.


Nie mowilem o kontroli rynku - a o kontroli kursu walutowego. Rzad chinski zaczyna kontrolowac w ten sposob rynek swiatowy.

Polecam zajrzec do podrecznikow z dziedziny Miedzynarodowych Stosunkow Gospodarczych.
Tytuł: Chiny
Wiadomość wysłana przez: Musahar w Wrzesień 14, 2005, 02:44:01 pm
mają stały, niski kurs juana - dzięki temu bardzo opłacalny jest eksport.
Tytuł: Chiny
Wiadomość wysłana przez: kaczan w Wrzesień 14, 2005, 02:55:36 pm
Cytuj
mają stały, niski kurs juana - dzięki temu bardzo opłacalny jest eksport.I wlasnie o to mi chodzi. Niestety z prawa popytu i podazy wynika, ze powinni miec wyzszy kurs juana.  W ten sposob pozostale kraje Swiata dotuja chinska gospodarke.
Tytuł: Chiny
Wiadomość wysłana przez: -=redas=- w Wrzesień 14, 2005, 03:02:17 pm
Cytat: "kaczan"
Polecam zajrzec do podrecznikow z dziedziny Miedzynarodowych Stosunkow Gospodarczych.


Ja polecem postudiowanie psychologi :P
Tytuł: Chiny
Wiadomość wysłana przez: kaczan w Wrzesień 14, 2005, 03:05:30 pm
Cytuj
kaczan, po pierwsze, gdybym byl chinami to bym exportu nie chamowal SmileDlatego jestem za wprowadzeniem cel wwozowyc z Chin. Wlasnie po to, by ogranczyc import - ktory wszyscy dotujemy.
Tytuł: Chiny
Wiadomość wysłana przez: -=redas=- w Wrzesień 14, 2005, 03:08:45 pm
Cytat: "kaczan"
Wlasnie po to, by ogranczyc import - ktory wszyscy dotujemy.


co masz na mysli?
Tytuł: Chiny
Wiadomość wysłana przez: kaczan w Wrzesień 15, 2005, 06:43:20 pm
Cytat: "-=redas=-"
co masz na mysli?Mam na mysli to, ze jest zachwiana rownowaga. Dzieki niskiemu junowi nie dosc, ze oslabiamy popyt na dobra krajowe - a wiec zwiekszamy bezrobocie, to prowadzimy do powstawania ogromnej nadwyzki Chin w handlu. Dzieki temu Chiny maja bardzo duze rezerwy walutowe, a wiec wysysaja pieniadze z rynku. W normalnych warunkach gdy ktos chce pozyczyc pieniadze to musi placic odsetki. W tym wypadku Chiny dostaja waluty za darmo i laduja w rozkrecanie gospodarki. Dzieki temu finansujemy wzrost gospodarczy Chin i jeszcze na tym tracimy.
Tytuł: Chiny
Wiadomość wysłana przez: Jacek Suchocki w Czerwiec 11, 2006, 10:29:53 pm
Witam.Interesuję się tematem Chin komunistycznych i niedawno Bank Św.podał , że Ch.R.L. osiągnęła w 2005 dochód na obywatela 1000 USD ale w przeliczniku rzeczywistym PPP mają dochód 6000 USD ( przeliczeniowych ) Dla informacji Polska ma aktualnie ok. 8000 USD.przeliczeniowych na obywatela.Czyli Chińczycy mają 6-krotnie niedi\oszacowany kurs juana i niema szans na wygranie z nimi w kosztach produkcji.Okazuje się też , że nasz propagandowy obraz CHin jest kłamliwy , gdyż chińczyk odżywia się trochę tylko gorzej , niż przeciętny Polak. - Poe\równaj produkcję żywnosciową chin.Jeśli dalej pójdą kilka lat w tym tempie to wyprzedzą USA w rzeczywistym globalnym GNP i zaprzeczą większości teorii liberalnych. Pozdro