Naukowy.pl

Ścisłe => Fizyka => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: luke48 w Styczeń 06, 2009, 06:47:14 pm

Tytuł: Widoczne fotony?
Wiadomość wysłana przez: luke48 w Styczeń 06, 2009, 06:47:14 pm
Witajcie.
Nurtuje mnie pewne zagadnienie. Mój język fizyczny jest ubogi więc zjawisko to przedstawię tak jak mi na niego donosi słowo  :smile:
Otóż od jakiegoś czasu "uroiłem" sobie, że jestem w stanie dostrzec i wyodrębniam pojedyńcze fotony. Nie pamiętam dokładnie czy oprócz światła żarówkowego ( szczególnie latarni ulicznych ) coś w przedział tych dostrzeżeń więcej wchodzi. Z tego co widzę pod nosem moja energooszczędna żarówka nie daje tej satysfakcji  :smile:. Może to kwestia temperatury barwy?
Uzmysłówcie mnie czy podczas gdy max obniżę powiekę by przepuszczać jak najmniej tego światła mogę wyłapywać takie drobiny? Najlepsze efekty uzyskuje po wypiciu złocistego napoju, który pozytywnie nastawia mnie do eksperymentowania, ale to chyba nie ma większego znaczenia  :smile:  Może to inaczej się określa? Szukałem goglami ale kiepsko mi szło więc skierowałem pytanie do tego działu na to forum  :roll:
Tutaj (http://www.swiatlo.tak.pl/pts/pts-funkcje-oka.php) znalazłem informacje o tym, że wyłapać takie fotony można gołym okiem. Lecz to tylko jedno zdanie, które ciężko przyrównać do mojego pytania.

Z góry dzięki za pomoc
Tytuł: Widoczne fotony?
Wiadomość wysłana przez: Cyzio w Sierpień 31, 2009, 11:14:50 pm
Witam

Prawdopodobnie chodzi Ci o zjawisko dyfrakcji światła na rzęsach.

Z tego co słyszałem, to czułość ludzkiego oka to ok. 20-40 fotonów.

A jeśli chodzi o złocisty napój, to po odpowiedniej ilości nie takie cuda można zobaczyć  ;)

Pozdraiwam