Zostańmy w mechanice klasycznej i zajmijmy się energię mechaniczną. Sam zauważyłeś, że nie potrafimy określać matematycznie pozostałych form energii.
Zasada zachowania energii wygląda następująco:
Jeśli na ciało działa
sił
(i=1,2,3,...,n), które są zachowawcze i z każdą z nich związana jest energia potencjalna
, to całkowita energia mechaniczna, zdefiniowana jako
+\cdots +E^{\text{pot}}_n(\vec r))
nie zależy od czasu.[/i]
Zasadę tę można wyprowadzić tylko w przypadku sił, dla których można określić energię potencjalną. Jeśli nie można tego zrobić (tzn. na ciało działają siły, z których pewna ilość, dajmy m, jest zachowawczych, a pozostałe są niezachowawcze), to można otrzymać inny związek, który niesłusznie wiąże się z zasadą zachowania energii. A oto związek:
![\Delta[E^{\text{kin}}+E^{\text{pot}}_1(\vec r)+\cdots +E^{\text{pot}}_m(\vec r)]=W^{\text{nzach}}_{m+1}+\cdots +W^{\text{nzach}}_{n} \Delta[E^{\text{kin}}+E^{\text{pot}}_1(\vec r)+\cdots +E^{\text{pot}}_m(\vec r)]=W^{\text{nzach}}_{m+1}+\cdots +W^{\text{nzach}}_{n}](http://www.naukowy.pl/cgi-bin/mimetex.cgi?\Delta[E^{\text{kin}}+E^{\text{pot}}_1(\vec r)+\cdots +E^{\text{pot}}_m(\vec r)]=W^{\text{nzach}}_{m+1}+\cdots +W^{\text{nzach}}_{n} )
który wynika z twierdzenia o pracy i energii kinetycznej, nie z zasady zachowania.
Założyłem temat żeby podkreślić, że w mechanice klasycznej, na dobrą sprawę, twierdzenie o pracy i energii kinetycznej odgrywa ważniejszą rolę niż sama zasada zachowania.