Naukowy.pl

Ścisłe => Fizyka => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: wilk1 w Grudzień 06, 2008, 09:33:24 pm

Tytuł: Rower z przyczepką na podjeździe
Wiadomość wysłana przez: wilk1 w Grudzień 06, 2008, 09:33:24 pm
Jestem zapalonym rowerzystą, dużo podróżuję na obładowanym rowerze. Ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej przyczepek do przewożenia bagażu, są alternatywą dla klasycznego rozwiązania - czyli bagażu na samym rowerze.

Nurtuje mnie zachowanie przyczepki na podjeździe. Chodzi mi mianowicie o to czy środek ciężkości całego układu (w wersji z przyczepką, która jest tak do 2m za rowerem) przesunięty sporo do tyłu od miejsca przyłożenia siły (czyli pedałów) w porównaniu z układem gdy cały bagaż jest na rowerze będzie miał wpływ na prędkość jazdy, czy też w obu przypadkach prędkość będzie identyczna? Pozostałe czynniki działające na rower zakładam identyczne - a więc tarcie, opory aerodynamiczne, rowerzysta działa z tą samą siłą itd, interesuje mnie tylko czy rozłożenie masy podczas jazdy do góry ma jakiś wpływ na prędkość.
Tytuł: Rower z przyczepką na podjeździe
Wiadomość wysłana przez: _Mithrandir w Grudzień 07, 2008, 12:44:31 pm
Siła wypadkowa działa na tą samą masę, więc myślę, że przyspieszenie nie powinno ulec zmianie, a więc prędkość też. Co innego by było, gdyby opory aerodynamiczne napotykały na większą powierzchnię. Tak przy najmniej mi się wydaje. Powinien spojrzeć na to jeszcze ktoś bardziej kompetentny niż ja.