Naukowy.pl

Ścisłe => Fizyka => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: hajdi w Marzec 05, 2005, 11:45:09 pm

Tytuł: Kilka pytan ;)
Wiadomość wysłana przez: hajdi w Marzec 05, 2005, 11:45:09 pm
Witam::)

wam te pytanie jak mnie nie sparwia na pewno klopotu;)

1.jak zachowuja sie dwa pzrewodniki rownolegle w ktorych plynie prad-ja uwazam ze sie przyciagaja ale nie mam pewnosci

2.czemu w przyrodzie odpowiada zasada zachowania pedu?(szukalem i nic nie znalazlem.chodzi chyba o niezmiennosc wzgledem przesuniecia w pzrestrzeni  oznacza jednorodnosc przestrzeni ale tez nie jestem pewien

3.na czym polega podstawowa roznica pomiedzy fizyka klasyczna a fizyka kwantowa??

4.na czym polega podstawowa rozniaca pomiedzy mechanika klasyczna a relatywistyczna?

5.na czym polega zasana zachowania masy i energi??masy to chyba chodzi o to ze masa sunstr=masie produktow

6kamien wiruje po okregu w plaszczyznie tablicy w kierunku zgodnym z ruchem wskazowek zegara. w ktora str skierowany jest wektor jego momentu pedu?? wg mnie  to jest skierowany w tablice;)

dzieki z gory za odpowiedzi

pozdrawiam
/
Czy to nie sa przypadkiem pytania z pracy domowej??

Pozdro, Matt :)

[ Dodano: 9 Marzec 2005, 00:27 ]
to nie jest praca domowa:)
ucze sie ze skryptu,ale niestety nie wszystkie odpowiedzi do pytan sa zawarte w tekscie.szukalem na necie,ale z fizyka u mnie kulawo i nie wiem co jest najbardzoiej wartosciowe:)
Tytuł: Kilka pytan ;)
Wiadomość wysłana przez: malygacek w Marzec 20, 2005, 10:41:24 am
hmm mam chwile... no wiec:

co do przewodnikow rownoleglych to zalezy czy prad plynie w tym samym kierunku w obu czy w przeciwnym. gdy w tym samym to sie odpychaja a gdy w przeciwnym - przyciagaja.

hmm co do fizyki relatywistycznej np to dotyczy ona cial poruszajacych sie z wielkimi predkosciami przez co przestaja dzialac prawa obowiazujace w klasycznej np masa ciala w ruchu zwana masa relatywistyczna rozni sie od masy spoczynkowej danego ciala i zalezna jest od predkosci ciala...

pozniej moze znajde czas na reszte...

Pozdrawiam
Tytuł: Kilka pytan ;)
Wiadomość wysłana przez: hWnd w Marzec 20, 2005, 01:27:56 pm
3. Fizyka kwantowa zajmuje się mikrozjawiskami np. wewnątrz atomu. Z racji tego, iż wielu zjawisk nie można zdeterminować, zobaczyć naocznie w dużej mierze jest ona czysto teoretyczna np. równania schrodringera, któych nie da się z nikąd wyprowadzić a które tłumaczą wiele zjawisk takich jak Efekt Tunelowy. W FK jest wiele ciekawych zjawisk, które w normalnej fizyce nie mieściły by się w głowie. Obowiązuje również tzw. zasada nieoznaczoności, która mówi, że nie jesteśmy w stanie wyznaczyć wszystkich wartości w jednym czasie i co ciekawe na jej podstawie udowadnia się też inne tezy.

5. Masa substratów = masa produktów to jest jedynie okrojone prawo ale w sumie też można je stosować.
Ogólnie mówiąc (o ile pamiętam) (masa + energia) substratów = (masa + energia) produktów.
Patrząc tylko ona samą masę to można się nieźle przejechać.
Np. fizyce jądrowej masz coś takiego jak Defekt Masy Jądra. Chodzi o to, że masa jądra atomowego jest mniejsza niż sumaryczna masa jego składników, ponieważ część tej masy zamieniowna jest a energię wiązań. Masa jądra była by równa masie składników, gdyby miało one nieskończone rozmiary, czyli składniki były by oddalone od siebie na nieskończoną odległośc :P
Tytuł: Kilka pytan ;)
Wiadomość wysłana przez: Quantum Devil w Marzec 20, 2005, 09:44:19 pm
Chciałbym dodać swoje 3 grosze odnośnie  3 tego pytania.

Zasadniczą różnicą między mechaniką klasyczną a kwantową jes to, iż w tej drugiej nie ma czegoś takiego jak tor (trajektoria) ruchu. Układy opisuje się tzw. funkcja falową. Dzięki odpowiednim przekształceniom matematycznym (tzw. operatorom) "wyciągane" są z niej informacje o położeniu np. czastki, jej pędzie, energii. Jednak najbardziej intersujące w tym wszystki jest interpretacja owej funkcji - opisuje ona bowiem prawdopodobieństwo (w danej chwili i punkcie przestrzeni) znajdowania się w jakims stanie. Przez stan rozumiemy pewną sytuację fizyczną wyznaczoną wektorem pędu, prędkoscią, energią obiektu etc. Tak więc w mikroświecie nie ma zdarzeń pewnych - istnieją tylko bardziej lub mniej prawdopodobne. Zaskakujące jest też i to, że obiekt może znajdowac się w wielu stanach jednocześnie tzn jednoczesnie może znajdowac się w dwch różnych miejscach oczywiście z rożnym proawdopodobieństwem, może w danym punkcie mieć rożne pędy etc.
Oczywiście nie można zaobserwować w prost owej "jednoczesności". Gdy dokonujemy pomiaru energi, prędkości itp. układ przyjmuje jeden z możliwych stanów, który dopiero jest obserwowany przez nas w postaci konkretnej sytuacji fizycznej.

Hajdi: co do 6 pytania to masz rację.