Naukowy.pl

Ścisłe => Fizyka => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: Laik w Grudzień 25, 2008, 12:00:41 pm

Tytuł: Jak się dzieli fizyka?
Wiadomość wysłana przez: Laik w Grudzień 25, 2008, 12:00:41 pm
Hey !
Jak widać , Laik jestem i mam takie banalne pytanie:
Jak można podzielić fizykę? Chodzi mi tutaj o jej "odłamy" takie jak np. Fizyka cząstek elementarnych, fizyka chemiczna, fizyka kwantowa i te pe. Co odchodzi od czego? Jak by wyglądalo np. w postaci drzewka genaologicznego czy coś w tym stylu ;)
Dzięki za odpowiedzi ^^

Pozdrawiam :D
Tytuł: Jak się dzieli fizyka?
Wiadomość wysłana przez: _Mithrandir w Grudzień 25, 2008, 01:48:48 pm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fizyka#Dzia.C5.82y_szczeg.C3.B3.C5.82owe_fizyki - może coś takiego? Nie jest to drzewko genealogiczne, ale jest to chyba coś w tym stylu. Ogólnie w tym dziale możesz o tym poczytać: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fizyka#Przegl.C4.85d_fizyki
Tytuł: Jak się dzieli fizyka?
Wiadomość wysłana przez: Mamak w Grudzień 25, 2008, 04:49:12 pm
"Obowiązuje tu [w fizyce] wiele podziałów na dziedziny, takie jak podział według teorii fizyki albo stosowanych metod czy narzędzi badawczych (fizyka teoretyczna, doświadczalna).

Wyróżnia się też w fizyce interdyscyplinarne dziedziny nauki, np. geofizykę, chemię fizyczną i biofizykę, fizykę matematyczną czy optykę cienkich warstw.

Z kolei ze względu na przedmiot badań fizyka dzieli się na: fizykę atomu, cząsteczki, jądra, cząstek elementarnych, plazmy, gazów, cieczy, ciał stałych itd. (...)

Według rodzaju zjawisk fizyka dzieli się natomiast na mechanikę, elektromagnetyzm, optykę, naukę o cieple, naukę o falach itd. Podział według teorii jest najbardziej współczesny: elektrodynamika kwantowa, ogólna teoria względności oraz teoria siły jądrowej i cząstek elementarnych"

źródło (http://"http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,74896,2973448.html")