Naukowy.pl

Pozostałe => Zadania => Wątek zaczęty przez: agussss w Marzec 21, 2007, 09:27:22 am

Tytuł: [PO] Przyczyny konfliktu ... pomózcie !
Wiadomość wysłana przez: agussss w Marzec 21, 2007, 09:27:22 am
ale mam zadane;/;/ i gdzie ja mam to znaleźć ..;/;/

Podaj przyczyny konfliktu angielsko - argentyńskiego i wymień co doprowadziło do szybkiego nawiązania stosunków dyplomatycznych międzi Anglią i Argentyną, i zażegnania tego konfliktu.

 :roll:  :roll:  :roll:  :roll:  :roll:  
ja nie mam pojęcia jak to zrobić lub gdzie znaleźć :/:/ :(

[ Dodano: 21 Marzec 2007, 08:53 ]
na tych stronach nie znalazłam wszystkiego.. może na jedno pytanie :/:/:/
Tytuł: [PO] Przyczyny konfliktu ... pomózcie !
Wiadomość wysłana przez: alusia_nivea w Marzec 21, 2007, 01:42:26 pm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_o_Falklandy-Malwiny

http://eduseek.interklasa.pl/sciaga/praca.php?idp=771
Wojna o Falklandy (Malwiny) w 1982 r.
Falklandy są jedną z już niewielu pozostałości po Imperium Brytyjskim.
Od lat 30. XIX w. są one kolonią Wlk. Brytanii. Do tego archipelagu prawo od dawna zgłaszała także Argentyna. 2 kwietnia 1982 r. wojska argentyńskie dokonały inwazji na Falklandy, a gubernator brytyjski wydał rozkaz brytyjskiej piechocie morskiej poddania się. Anglicy mieli plan pokojowego rozwiązania problemu spornych wysp. Akcja argentyńska jednak była naruszeniem zasad współżycia międzynarodowego. Prestiż Anglików został poważnie naruszony, w związku z tym rząd M. Thatcher
zdecydował się na rozwiązanie siłowe. Odpowiedzialnymi za inwazję po stronie Argentyny byli wojskowi, którzy od 1976 r. rządzili krajem. Gen. Leopoldo Galtieri nie radził sobie z problemami wewnętrznymi, dlatego potrzebny był mu szybki sukces. Inflacja rosła o 300% rocznie, tak samo wzrastał dług zagraniczny, przemysł upadał. Jak przewidywano, zajęcie Falklandów przyjęto w Argentynie z entuzjazmem. Społeczność międzynarodowa była innego zdania. Rada Bezpieczeństwa ONZ opowiedziała się za natychmiastowym wycofaniem wojsk argentyńskich, a Wlk.
Brytanię poparły Stany Zjednoczone. Brytyjczycy wysłali na Falklandy armadę składającą się z 40 okrętów wojennych z doskonale wyposażonymi żołnierzami. Desant w San Carlos doprowadził 14 czerwca 1982 r. do kapitulacji wojsk argentyńskich, dowodzonych przez gen. Mendeza. 2 maja 1982 r. Anglicy zatopili stary argentyński krążownik "Generał Belgrano", a 4 maja 1982 r. Argentyńczycy zatopili brytyjski niszczyciel "Sheffield". Ogółem w konflikcie zginęło 750 Argentyńczyków i 255 Brytyjczyków. W wymiarze wewnętrznym porażka w wojnie położyła kres rządom dyktatorskim w Argentynie. Dla Wlk. Brytanii był to wielki sukces
propagandowy, aczkolwiek odbierany na świecie w sposób niejednoznaczny. Wojna falklandzka do tej pory ciąży na stosunkach dwustronnych między obydwoma krajami.