Naukowy.pl

Przyrodnicze => Biologia, Biotechnologia => Zadania => Wątek zaczęty przez: yomana w Maj 05, 2009, 02:16:07 pm

Tytuł: Łysienie w genetyce.
Wiadomość wysłana przez: yomana w Maj 05, 2009, 02:16:07 pm
Łysienie zależy od autosomalnego dominującego genu B zawiązanego z płcią, ktrego efekt przejawia się tylko u mężczyzn. Hemofilia zaś uwarunkowana jest recesywnym genem h sprzężonym z płcią. Niełysy i niechorujący na hemofilię mężczyzna poślubił kobietę, której ojciec był niełysym hemofilikiem. Ich jedyny potomek by łysym hemofilikiem. Podaj genotyp kobiety.
Wiem, że łysienie objawia sie tylko u mężczyzn, więc ona też może mieć BB i genotypowo "łysieć", fenotypowo - nie.

Wyszło mi, że jej genotyp to XHXhBb, ale chyba może mieć genotyp XHXhbb - poprawiłam, bo caps się nie wdusił. Bo już sama nie wiem, a jutro mam z tego sprawdzian :(

Czyli matka ma albo: XHXhBb albo XHXhbb ?
Tytuł: Łysienie w genetyce.
Wiadomość wysłana przez: noobcio w Maj 05, 2009, 03:13:23 pm
Załóżmy, że najmłodsza osoba to syn, ojciec matki to dziadek, matka i ojciec wiadomo.

Ustalmy co jest dane. Wiemy na pewno, że dziadek był niełysym (bb) hemofilikiem (X^hY) ma genotyp X^hYbb. Ojciec to niełysy (bb) hemofilik (X^HY). Ustalmy teraz jaki genotyp może mieć matka. Skoro miała ojca chorego na hemofilie, to musiała po nim odziedziczyć chromosom X^h. Drugi (po jej matce) mógłby być zarówno obarczony hemofilią, jak też nie - X^h lub X^H. Dziedzicząc ponadto jeden z alleli genu łysienia (b) może mieć zarówno bb albo Bb (w zależności od tego, który allel "dostanie" od swojej matki). Ma zatem cztery możliwe genotypy. Wiemy, że ich syn jest hemofilikiem. Wynika z tego, że chromosom z hemofilią musiał odziedziczyć po matce, bo od ojca dostał Y. Ponadto jest on łysy, więc musi mieć dominujący allel łysienia - B, co zawęziło możliwość genotypów u matki z czterech do dwóch.

Odnośnie Twojego pytania - teoretycznie może mieć taki genotyp, ale w tym przypadku nie jest to możliwe (patrz genotyp jej ojca). Jakby miała XHXHBB jej ojciec musiałby być łysy. Druga z możliwości jest możliwa, ale istnieje jeszcze jedna, co opisałem wyżej.

// Edit
Na pewno? Zastanów się - musi mieć allel dominujący, bo syn jest łysy, ale oprócz nosicielstwa może być przecież także osobą chorą na hemofilię kobietą :>
Tytuł: Łysienie w genetyce.
Wiadomość wysłana przez: yomana w Maj 05, 2009, 08:59:15 pm
czyli albo  XHXhBb , albo  XhXhBb
Tytuł: Łysienie w genetyce.
Wiadomość wysłana przez: noobcio w Maj 05, 2009, 10:00:08 pm
Dokładnie tak
Tytuł: Łysienie w genetyce.
Wiadomość wysłana przez: yomana w Maj 05, 2009, 10:20:44 pm
Dzięki wielkie ;) Jutro mam sprawdzian i mam nadzieję, że sobie poradzę. To prawdopodobnie ostatnia praca pisemna w tym roku z biologi i nie chciałabym tego zawalic.