Naukowy.pl

Przyrodnicze => Geografia, Ochrona środowiska => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: marrrtusia w Wrzesień 02, 2010, 08:01:23 pm

Tytuł: zagadka prosto z Bałtyku
Wiadomość wysłana przez: marrrtusia w Wrzesień 02, 2010, 08:01:23 pm
Spacerując nad brzegiem w Bałtyku, w Mielnie znalazłam pewien ciekawy osad. Dodam, że było to w okolicy kanału łączącego morze Bałtyckie z jeziorem Jamno. Byłabym wdzięczna, gdyby ktoś w miarę szybko na podstawie opisu i zdjęcia napisał mi co to jest.

Barwa: ciemna (czarna, ciemnobrązowa), jest to zwięzłe, ale b. łatwo się kruszy i ma dużą plastyczność. Jest to zlepek piasku, mułu oraz jakichś substancji organicznych (np. glonów, kawałków gałęzi).
Wielkość tego osadu jest różna. Na zdjęciu są to akurat małe osady, ale znalazłam także większe, gdzie widać było, poza fragmentami gałęzi i mułu, zauważyłam fragment morszczynu.

Na początku myślałam, że to torf, a teraz zastanawiam się czy to nie gytia.
Ale czy gytia mogłaby występować w Bałtyku?

[ Dodano: 6 Wrzesień 2010, 21:49 ]
Cały czas poszukuję odpowiedzi na tą zagadkę. Jedyną podpowiedź jaką udało mi się uzyskać, to że jest to na B.
Tytuł: hmmm...
Wiadomość wysłana przez: Jakub_J w Wrzesień 08, 2010, 02:27:05 am
Ja zupełnie się na tym nie znam, ale jest artykuł na temat biostratygrafii i powstania lagun w tamtych okolicach (właśnie jezioro Jamno), może Cię to zainteresuje i może znajdziesz tam jakieś info, które pomoże trochę w rozwiązaniu zagadki :) . Oto info bibliograficzne, możesz poszukać przez Google:

Miotk-Szpiganowicz, G., Zachowicz, J. i Uścinowicz, S. (2007) Nowe spojrzenie na rozwój zbiorników przybrzeżnych południowego Bałtyku. Limnologica et Telmatologica , 2, 127 -136.