Naukowy.pl

Przyrodnicze => Geografia, Ochrona środowiska => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: tomeks9 w Kwiecień 17, 2007, 01:34:01 pm

Tytuł: Dlaczego skorupa ziemska nie może ulec subdukcji?
Wiadomość wysłana przez: tomeks9 w Kwiecień 17, 2007, 01:34:01 pm
Witam.Mam mała prośbe czy moze mi ktoś odpowiedzieć na 3 pytanka??Bede wdzieczny:)
1.Dlaczego skorupa ziemska nie może ulec subdukcji?
2.Podaj skąd pochodzi materiał skalny budujący zewnętrzny łuk wysp
3.Wymień przykłady współczesnych klęsk żywiołowych wywołanych ruchem płyt
Z góry dziekuje:)
Tytuł: Dlaczego skorupa ziemska nie może ulec subdukcji?
Wiadomość wysłana przez: Avalonia w Lipiec 14, 2008, 12:38:25 am
Troche stary juz temat,ale moze sie komus jeszcze przydac.
1--rozumiem, że chodzi tu o skorupe kontynentalną.Nie moze ona ulec subdukcji ponieważ jej gestość jest mniejsza od gęstośći skorupy oceanicznej(kontynentalna glownie skały typu granitoidów, oceaniczna -bazalty).Gdy dochodzi do kolizji płyt, ta o wiekszej gestości subdukuje pod tą lżejszą.Czyli oceaniczna 'wjeżdża' pod kontynentalną.Oczywiście sa odstępstwa od reguły,może sie zdarzyć że kontynentalna subdukuje pod oceaniczną,lub inaczej-oceaniczna 'wjedzie' na kontynentalną. Takie zjawisko nazwiemy OBDUKCJĄ. Natomiast, gdy zderzają sie 2 oceaniczne, obydwie moga ulec subdukcji, lub tylko jedna.Przy zderzeniu kontynentalnych mamy górotwór.
 Natomiast jesli chodzi o skorupe jako calosc, kont. i ocean. to wynika to stąd, ze prądy konwekcyjne działające w płaszczu powoduja 'unoszenie' sie skorupy, skorupa jakby pływa po  płaszczu,jak korzuch w zupie ;p .Tu równiez duze znaczenie ma gestośc materiału.
 
2--Materiał pochodzi z łuku akrecyjnego.W wyniku subdukcji plyty jednej pod drugą, częsc materiału skalnego z płyty subdukującej jest 'zeskrobywana' przez płytę kontynentalną i gromadzi sie na tyle ze jest wypietrzany.To tak jak zgraniasz snieg na łopate-im dluzej nabierasz tym wiecej go masz,mniej-wiecej.

3--trzesienia ziemi,tsunami(skutek trzesien), erupcje wulkanow,