Naukowy.pl

Humanistyczne => Historia Sztuki => Dyskusje => Wątek zaczęty przez: ketchup w Maj 23, 2008, 09:50:54 pm

Tytuł: Paul Gauguin-Dziewczyny Na Plaży
Wiadomość wysłana przez: ketchup w Maj 23, 2008, 09:50:54 pm
Witam, zrobiłem analizę obrazu i chciałbym abyście ją ocenili, albo coś dodali zanim ją oddam. Oto ona:
Gauguin Paul-urodził się 7 Czerwca w 1848 roku w Paryżu a zmarł 9 maja 1903 na Markizach. Był postimpresjonistą, jego twórczość stanowi najważniejszy
przejaw symbolizmu w malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Był zafascynowany egzotycznymi wyspami, gdzie namalował obraz Dziewczyny na plaży.
Przedstawia On Dwie zamyślone Thaitanki siedzące obok siebie na piasku w skromnych, ale barwnych strojach. Obie mają smutny wyraz twarzy, który przenika tajemniczość. Te postacie zostały obwiedzione konturem wyraziście wyodrębniającym je z tła.
   Kształty Kobiet są zaokrąglone. Kolory są stonowane wtopione w otoczenie. Kompozycja jest otwarta, statyczna, i asymetryczna. Układ kolorów nie jest jednolity .Na tle żółtego piasku wyróżniają się kolorowe ubiory dziewczyn.
Linie występujące w obrazie są czytelne, o różnych kolorach i kształtach, stanowią granice między plażą a niebem i morzem. Przeważają linie grube i ciągle. Ich łagodność działa uspokajająco na widza. Brak jest za to linii wyrażających ruch w obrazie, gdyż są spokojne. Występuję tu jeden kolor podstawowy-żółty, dopełniający-czarny i dwa pochodne-zieleń i fiolet. Przeważają barwy ciepłe, nienasycone dające wrażenie przejrzystości i jasności obrazu. Nie ma tutaj akcentu kolorystycznego ani cieniowania. Kontrast barwny możemy dojrzeć przy linii która oddziela plażę od nieba, kolor żółty wyraźnie kontrastuje z kolorem ciemno-zielonym oraz nadaje ogólny charakter kompozycji malarskiej. Lekko zawinięta linia w kształcie koła kontrastuje z równomiernie rozsypanym na płaszczyźnie piaskiem. Perspektywa kulisowa daje wrażenie że jedna postać znajduje się bliżej niż druga. Światło tego obrazu jest naturalne, ponieważ czuje się prawdziwość miejsca.
Obraz jest malowany …….
   Patrząc na obraz odczuwam spokój, chęć wypoczynku na plaży, podziwiania egzotycznej przyrody oraz wschodu i zachodu słońcu. Zastanawiam się nad czym te dziewczyny tak rozmyślają.

A To obraz:
http://obrazki.elektroda.net/12_1211544972.jpg
Tytuł: Paul Gauguin-Dziewczyny Na Plaży
Wiadomość wysłana przez: dudu21 w Maj 25, 2008, 10:38:16 pm
masz 2 zdania obok siebie zaczynające się na był jedno z nich zmień
na obrazie przedstawiono 2 postaci. kobiety siedzą na piasku. prawdopodobnie są to dwie Thaitanki. w tle ...